Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Tito posle 30 godina

Komentari (118) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 03 maj 2010 12:35
Bojan
A kakve je to on imao ogromne snage i od koje godine???
Zna se ko je prvi digao ustanak i narod u borbu(odbranu) a to nisu bili komunisti!

Oni su izlazili kao iz mišijih rupa, i to uglavnom da vrbuju narod poluistinama i lažima ili da zastrašuju terorom(docnije)???

Gospodine Lazanski, uzmite u ruke neku nerežimsku knjigu o Drugom sv. ratu. Ni izbliza nije tako svetlo kao što vi mislite!

Svaki put mi je tužno gledati(slušati) čoveka koji smatra za sebe da je srbski patriota, a koji pozitivno govori o takvim zverima kao što je ovaj iz vašeg teksta i njemu slični!
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 03 maj 2010 13:11
Jedan pažljivi čitalac
()Po prirodi sam pristrasan i uvek navijam()

()Titov sukob sa Staljinom nije bio iz doktrinarnih ili ideoloških razlika, već je Staljin u Titu video najopasnijeg konkurenta u svetskom komunističkom pokretu.()
Ništa manje?!

Ipak, ovo što sledi predstavlja prave bisere pristrasnosti! A da li je (samo) to u pitanju?!
Naravno, Tito je imao i dosta grešaka. Zloupotrebljavao je stečeni ugled da bi što duže ostao na vlasti. , na Golom otoku je bio staljinistički gulag. Neki kažu gulag za staljiniste. Gušeći nacionalizme Titov režim je nesumnjivo kršio i neka ljudska prava. Državu nije na vreme reformisao, dozvolio je negativnu selekciju kadrova u partiji da bi mogao sve to bolje da kontroliše. Ustav iz 1974. godine bio je velika Titova greška, mnogi kažu posebno u odnosu na autonomne pokrajine.

Ma, kakave greške - posle svega, adekvatnije je da piše greškice?! Kakava crna pristrasnost - to je ljubav!
Meni su sećanja unekoliko drugačija. Iz mog ugla imao je najmanje još jednu greškicu: surovo je kažnjavao i one koji nisu bili za Sovjetski Savez i rezoluciju Informbiroa - kad god bi mu se samo pričinilo da mu je apsolutna vlast dovedena u pitanje!
A američki predsednik, a britanska kraljica, a Čerčil ...?
Imaju i ovi danas svoje mecene, samo im se drugačije ukaziju pročasti - shodno trenutnim merilima vrednosti! Danas su, od svečano postrojenih strojeva oružanih snaga daleko važniji - strojevi zelenih novčanica!
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 03 maj 2010 13:44
gorštak
Vidi, vidi kako padaju maske đavolske. Lazanjski se sve ove godine predstavljao kao nekakav analitičar-rodoljub, kad ono se ispostavilo da je svo vreme bio prerušeni titoista.

Po prirodi sam pristrasan i uvek navijam za one državnike koji kada idu u posetu SAD prvo slete avionom svoje države u vazduhoplovnu bazu Endrjus kraj Vašingtona, pa onda helikopterom američkog predsednika stignu na travnjak Bele kuće. Uz počasne plotune topova dok visoki gost izlazi iz helikoptera, pa svečani stroj svih vidova američkih oružanih snaga. U proteklih 20 godina nijedan državnik sa prostora bivše SFRJ nije imao takav doček u SAD. Kada je Tito brodom „galeb“ išao u prvu posleratnu posetu Velikoj Britaniji, kroz Sredozemlje su uz „galeb” u počasnoj pratnji plovile dve britanske krstarice i jedan nosač aviona. Na gatu Temze u Londonu maršala Jugoslavije dočekali su britanska kraljica Elizabeta i premijer Vinston Čerčil. Neko bi rekao, bila su to druga vremena, to je istorija, splet srećnih okolnosti za Tita. Naravno, ali u školi su nas učili da koliko istorija pravi velike ljude, toliko i veliki ljudi prave istoriju.

A to su SAD i Britanija činile navodno jer su drhtali pred Titovim autoritetom, a ne zato što im je Jugoslavija trebala kao rupa u gvozdenoj zavesi, preko koje će se uvući u Istočni blok da bi ga načeli i razorili. Nisu li baš zato i podilazili Titu da bi ga pridobili za svoj ''Drang nah Osten'' u obliku hladnog rata. Uzgred, gledano sa pozicija čistog komunizma, nije li priklanjanjem kapitalističkom Zapadu Tito u stvari izneverio ideologiju zarad koje je u toku rata i neposredno po njegovom završetku potamanio stotine hiljada Srba.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 03 maj 2010 13:48
Goran Jevtović
Jedan od najgorih i opasno tendecioznih tekstova Lazanskog. Strašno.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 03 maj 2010 13:54
roadrunner
Miroslave, zaboravio si "sitnicu" da je posledica toga sto je Srbija BG pasaluk upravo Josip Broz..njegove granice, ustav iz 74 kojim je to zacementirao i dao zeleno svetlo svojima da se odcepe cim sa upokoji...

Pratile ga Britanske krstarice...engleska kraljica...ja ne znam koliko ti poznajes istoriju (nedavno je Rastovic zavrsio doktorat na temu britansko srpskih odnosa u zadnjih 200god, gde je to lepo dokumentovao), ali nama se ni Tutci nisu tolko "krvi napili" kao Englezi u zadnjih 200 god. Sustina njihove politke zadnjih 300 god je da se maximalno suzbije rast Rusije, mi se dozivljavamo kao potencijalni Ruski saveznik(pravoslavni Sloveni) i sve dok se ne pokatolicimo/pogermanimo ili sta vec, trudice se da nas "skresu" na sto manju meru. Dzaba crncu da prica da je belac rasisti,sve dok je crnac..Par puta u istoriju smo pokusali da se zvanicno odreknemo Rusa i postanemo "belci"(kralj Milan, Z.Dindjic), no nismo daleko stigli - za njih smo i dalje "crnci". Svako ko sa ovih prostora radi za Engleze, radi direktno protiv interesa Sprskog naroda. Cak i Nemci, pa i Hitler, su imali daleko posteniji odnos prema nama od Engleza

Ekonomski uspesi o kojima pricas, radnicki standard, srednja klasa itd nisu dometi Josipa Broza (pogledaj malo snimke njegovih govora kod kolege na "Ipak se okrece",meni deluje kao senilni deda sa Kalemegdana, sa niskim obrazovanjem i IQ), vec uspesi socijalizma kao takvog. Sto ne dade primer primer rasta SSSR za vreme 30ih, za vreme J.V.Staljina, koji daaaaleko nadmasuju bilo sta za vreme Tita? Al neces, brka je i dalje najveci anglosaxonski bauk, koji im nikad nije isao uz dlaku (iako je isti taj Cercil,pred smrt, u memoarima napisao da je to bio najvec drzavnik svih vremena).
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 03 maj 2010 14:02
gorštak
Da se razumemo, moja porodica i sa očeve i sa majčine strane je u Kraljevini Jugoslaviji bila dosta bogata. Posle dolaska Tita na vlast sve su nam uzeli. Do danas nam ništa nisu vratili. Ni oni socijalisti-komunisti pre, ni ove demokrate sada. Pa, opet, kada nekog svečano prate krstarice i nosač aviona taj uvek ima moje poštovanje.

Alal vam vera gospodine Lazanjski. I sad po vašem treba da zaboravimo sva prethodna Titova zlodela, pa da se kao poslednji iskompleksirani skorojevići divimo raskošnim pratnjama koje naši neprijatelji sa Zapada priređuju svojim ''saradnicima'' sa naših prostora. Pa da, sad se prisećam da ste se u jednom sličnom tekstu divili i Titovoj kući cveća, ne pitajući se šta će tolika buržoaska raskoš ''vođi komunističke revolucije'' ( koji se valjda protiv iste borio, da bi smo svi bili ''jednaki'' ).

Vinston Čerčil je podržavao Tita ne zato što je voleo komuniste, već zato što su Englezi utvrdili da je doprinos Titovih partizana u borbi protiv nacista mnogo veći nego pripadnika JKV Draže Mihailovića.

Gnusna laž. Draža Mihailović je početkom rata imao blizu sto hiljada mobilisanih vojnika pod ravnogorskim barjakom, dok su partizani predstavljali raštrkane minorne grupice, koje su naglo ojačale tek kada se Čerčil odrekao ravnogoraca. Čerčil je podržao Tita, zato što su određene strukture ( kojima su se pokoravali i Tito i Čerčil ) procenile da bi podržavanjem Draže Mihailovića Srbija iz Drugog svetskog rata izašla kao nacionalna i pravoslavna država - suviše jaka prepreka njihovim budućim osvajačkim poduhvatima ka Istoku - pa su se odlučili da Srbiju preko Tita rasparčaju ''administrativnim'' i ''pokrajinskim'' granicama, koje su Zapadu i poslužile kao osnov za konačno razbijanje Srbije u poslednjih dvadeset godina.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 03 maj 2010 14:16
gorštak
U pokretu nesvrstanih Jugoslavija je bila lider, uspela je da spreči mnoge države trećeg sveta da pristupe sovjetskom bloku

E pa sad ste i sami dali jedan od pravih odgovora zašto je Tito na Zapadu dočekivan ''sa krstaricama i nosačima aviona'' - da bi kroz takozvanu ''nesvrstanost'' onemogućio Istočni blok da se širi, kako bi se umesto njega širio Zapadni. Čim se raspao Istočni blok, iščezla je i takozvana ''nesvrstanost'', jer je odradila posao za zapadne osvajače. No vama je Tito drag možda zato što vam je drag i sam Zapad, uprkos radioaktivnim i drugim iskustvima sa njim u poslednjih dvadeset godina.

A možda je glavna Titova mana bila što nije bio kršten u pravoslavnoj crkvi…

Ne, nije mu to bila glavna mana. Ali ovaj cinizam, pomodno upućen nama ''patriJotama'', i to po vrhu svih prethodno izrečenih neistina, samo vas dodatno sramoti i razobličava.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 03 maj 2010 14:22
Ljupko
Miroslave,

Taj čovek nije malkice kršio ljudska prava. On je pobio od 44 do kraja 45 godine 500 000 nepodobnih Srba u Srbiji, sve koji su bili monarhistički i rodoljubivo nastrojeni. Da li si svestan da je terazijski jevrejin Moše Pijade imao specijalni zadatak u Crnoj Gori da ide od sela do sela i da hladnokrvno ubija u svakom selu učitelja, imućnije seljake i poštovane domaćine i sveštenika. A to si ti sve podveo pod "kršenje ljudskih prava".

Što se tiče titove jedine mane što nije pravoslavac, da li si svestan da su partizani ubili više pravoslavnih sveštenika nego nemci i ustaše zajedno. I to samo tokom rata, da ne pričam šta se posle dešavalo. Ako nemaš slabe živce pročitaj neku od knjiga DŽomića koja opisuje crveni teror nad SPC-om. A tu su opisane gadosti gore od ustaških - na primer nabijanje na kolac, skidanje kože i stavljanje soli na živo meso, pravljenje toaleta od oltara i orgijanje, ...
Eto takvog "heroja" ti opravdavaš.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 03 maj 2010 14:56
Momčilo
Imao sam simpatije prema Lazanskom, međutim, poslje teksta koji je napisao sa takvom ostrašćenošću, gotovo da kažem mržnjom i prezirom povodom ponovnog interesovanja koje se pojavilo u javnosti za grob i okolnosti smrti pokojnog Čiče, ja sam shvatio da je godposin Lazanski kao što je i sad priznao itekako "pristrasan", to jest, itekako mu je mila bivša Jugoslavija i drug Tito, i itekako mu je mrzak Draža Mihailović, i četnički pokret. Niko nema pravo da se zove srbskim patriotom, ako se zalaže da se istina ne utvrdi, da se grob srbskog mučenika i heroja ne pronađe. A Lazanski je u tom članku upravo to radio. Pjenio je, na samu pomisao o tome da se pronađe Čičin grob.

Naravno da su Tita dočekivali i britanska kraljica i američki predsednik, kao princa, jer je uradio ogroman posao i dalje je tada još uvjek radio za njih. Bio je njihov čovjek. Oni su ga postavili tu, sa određenim zadatkom. Da ne da izlaz Rusiji na Jadran.


I čemu ova cinična rečenica na kraju? Ne može da prođe bez sprdnje sa Pravoslavljem i Crkvom? Jako neukusno i nisko. Ovaj tekst je ispod svakog nivoa.

Bljutavo! Počinjem da sumnjam da je Lazanski uopšte Srbin. prije će biti da je jugosloven.

P.S. Tito se ušunjao u Srbiju pred sam kraj rata, iza sovjetksih tenkova. Odmah pobio svu srbsku inteligenciju, i pravedne seljake. Slomio kičmu Srbstvu, gore nego Turci za 500 godina. Mi se još nismo oporavili od tih posljedica, i situacija u kojoj se nalazimo danas je direktna posljedica Tita i komunizma!

Ovo svaki Srbin zna. Pametnom dosta!
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 03 maj 2010 15:09
LjiljanaNL.
Gospodine Lazanjski,bice ovde komentara, kao i u Politici, od onih sto do juce nisu znali na kojoj se strani crkvena vrata otvaraju a danas su veliki pravoslavci i anti-komunisti.
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 03 maj 2010 15:57
Stefan
Uh, bas me iznenadjujete g. Lazanski. ja bih MNOGO vise olio da tita nije ni bilo. tada bi se mi borili protiv ustasa i balija u 2. sv. ratu koji su cinili genocid protiv naseg naroda a ne bismo ratovali sami protiv - sebe. Mozda Vi postujete Tita - ja postujem - Generala Drazu, iako niko od mojih nije bio u cetnicima, cak stavise, bili su u partizanima. Samo su poginuli u tom glupavom bratoubilackom, mislim srpsko-srpskom ratu, pa nisam stigao da ih pitam - da li su se dobrovoljno regrutovali u partizane - ili su bili prisilno mobilisani kao mnogi. Sve su prilike da je ovo drugo u pitanju. Nadalje, da nije tog i takvog Tita tj. zapada tj. Engleza koji su naglo promijenili stranu - naravno, zbog svojih interesa, sigurno ne nasih, mi bi smo danas bili u svakom slucaju brojniji s sigurno ako ne s vecom teritorijom -onda bih bar imali cijelu nasu teritoriju. Cak da nismo ni prstom mrdnuli protiv Nijemaca, ne bih imali 2 pokrajine (Danas kako neki kazu - jednu republiku a drugu u blizoj buducnosti). Tako smo kao jedini narod koji je bio na saveznickoj strani,a samim tim i pobjednickoj strani u 2. sv. ratu, doslovno kaznjeni cijepanjem teritorije a druga 2 naroda nagradjeni...Suludo.
A sto se parade tice, ma pustite razne pratnje, docek kraljice itd. To su samo simbolicne zahvalnice "njihovom" diktatoru u tom vremenu.
Ah, da, da je bio pravoslavan - mozda bi sve bilo dukcije7bolje za nas a da smo mi (kojim slucajem/daleko bilo)katolici - da li mislite da li bi Kosovo ikada dobilo nezavisnost?
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 03 maj 2010 16:51
OKVIR
Ma koga pratile krstarice i nosac aviona i ma cije to bilo, ako iza njega ostane ruglo a ne drzava onda taj ne moze da bude drzavnik. Termin drzavnik je rezervisan za one politicare iza kojih ostaje ili ojacana drzava ili osnovana drzava na "zdravim temeljima" i odrziva u "svom okruzenju".
A sta navedeni stvori ???
I cemu zadnja recenica ? Jeste li hteli reci da mu je prednost to sto je krsten u katolickoj crkvi ili je jos jedna "biser-misao" ( onako ispod zita - kakvima tekst obiluje ) u pitanju ?
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 03 maj 2010 17:02
Jasna Simonović
Lepo sve vi ovo napisali...

Šta bi Tito uradio danas? To se mnogi ljudi pitaju...Pojma nemam, ali verujem da bi se prvo
kao čovek dobro isplakao...

Volim da verujem da bi zatražio da se obavi verski obred nad Jugoslavijom nad kojom su samoupravljači izvršili eutanaziju...Volim da verujem da bi voleo da se i Srbijom nazove, samo da nastavi da živi...makar dve krstarice i jedan nosač morale same da stignu do "baze Endrjus"...uvek se usotalom nađe neki plavi galeb na Atlantiku...
A stvarno nema smisla da helikopter tako dugo čeka dok "on ili ona" ne zavrede naroda... može helikopter da zarđa!...Ali nema veze, peške je lepo hodati i po betonu ispred Američkog Kongresa (verujte mi na reč!) a mogu da zamislim kako je "on foot" po (britanskom) travnjaku Bele Kuće...prava divota...

ps "A možda je glavna Titova mana bila što nije bio kršten u pravoslavnoj crkvi"...Da li ste sigurni?
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 03 maj 2010 17:22
lisovski
Da li je "Politika" od g.Lazanskog naručila kratak,pozitivan prikaz ličnosti i djela J.B.Tita,ne znam,ali znam da nije baš sve tako,kao što spolja izgleda.Broz jeste bio jaka i visprena ličnost,ali događaji,koji se u članku glorifikuju(Staljin,doček u USA,engleski brodovi...)imaju i svoju pozadinu.U sukobu sa Staljinom,Broz nije imao šta da izgubi-igrao je na sve ili ništa.Engleski brodovi su ga pratili jer su Engleska i Čerčil instrumentalizovali Tita da,osnivanjem pokreta nesvrstanih,odvuče od sovjetske interesne zone veliki broj zemalja J.Amerike,Afrike i Azije,koje bi se rado priklonile sovjetskom modelu organizovanja države i društva...U paničnom strahu od nadiranja komunističke ideologije,Americi je Brozov otklon od SSSR-a,bio vrijedan mnogo više od upriličenih ceremonija dočeka,što je ona i valorizovala velikim količinama zelenih novčanica...Da se osvrnemo na Titovu ulogu na unutrašnjem planu:Sremski front,Jasenovac-bratstvo-jedinstvo;IB-desetine hiljada stradalih Srba,granice republika i formiranje AP samo u Srbiji,
1962.g.Tito se deklariše kao Hrvat i ističe da ne može biti jugoslovenska nacija;formiranje crnogorske i muslimanske nacije,eliminacija Rankovića i dovođenje srpskih poltrona na rukovodeća mjesta;njegovo potpuno potpadanje pod uticaj Kardelja,Bakarić,Krleže,S.Krajačića;ustav iz 1974.sa formalno pravnim zaokruživanjem suvereniteta republika;enormno zaduživanje SFRJ pri kraju života samo da bi se sačuvala legenda o njegovom liku i djelu i mnogo,mnogo drugih činjenica koje bi ga raskrinkale kao jednu od najopskurnijih ličnosti po negativnom uticaju na sudbinu Srbije i srpskog naroda u SFRJ.
Možda bi Vatikanu trebalo uputiti predlog za njegovu Beatifikaciju.
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 03 maj 2010 17:24
Srbin
Čitao sam mnoge tekstove Miroslava Lazanskog (neke u antisrpskoj "Politici"). Bar od onih koje sam ja pročitao, ovaj tekst je najlošiji, toliko loš da liči na tekst učenika osnovne škole napisan u povodu "dana mladosti" (Titovog "rođendana"). Bolje je Miroslavu da ne piše, nego da pravi ovakve improvizacije. Ako ne bude pisao, mnogima će u sećanju ostati kao cenjen novinar i analitičar, pod uslovom da se pobriše ovaj njegov tekst.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 03 maj 2010 17:42
Mario Kalik
Treba imati hrabrosti, pa napisati ovakav tekst u atmosferi manje-više militantnog antititoističkog jednoumlja koje još uvek vlada na našoj javnoj sceni. Samo retki pojedinci se odluče da prozbore koju pozitivnu reč o državniku za čije je vladavine ovaj prostor doživeo emancipaciju kakvu nikad pre, i verovatno još dugo neće imati. I dok postoji ogroman broj tzv. običnih ljudi kojima je Titovo vreme u lepom sećanju, koje je utoliko jače ukoliko sadašnjost pokazuje sve veće nazadovanje u odnosu na njega, dotle među inteligencijom vlada uglavnom ćutnja ili agresivna difamacija ne samo Titove vlasti, već i čitavog revolucionarnog, socijalističkog projekta na kome je ona, uz sva odstupanja, u osnovi počivala. To samo pokazuje koliko je inteligencija kao klasa socijalno udaljena od velikog broja ljudi čiji društveni interes ne nailazi unutar nje na svoju odgovarajuću artikulaciju.

Ovaj tragičan raskol između inteligencije i značajne populacije običnog naroda dobija, međutim, i komične, apsurdne crte, jer istaknutu ulogu u satanizaciji nekadašnjeg socijalističkog projekta imaju oni kojima je taj projekat upravo omogućio, s obzirom na njihovo "nisko" klasno poreklo, da se uopšte školuju i (visoko) obrazuju, i danas uživaju intelektualni autoritet u očima javnog mnenja.

Zbog svega toga, ovaj dragocen tekst novinara Lazanskog zrači jednom moralnom hrabrošću i intelektualnim poštenjem, na žalost, tako retkim u nas. Čovek koji bi, s obzirom na svoje klasno poreklo i posleratnu porodičnu sudbinu, imao daleko više interesa da kritizira novi poredak, iznosi, naprotiv, jednu o njemu objektivnu sliku koja ne može biti drugačija do afirmativna, jer je u osnovi to bio poredak socijalne ravnopravnosti i kulturne emancipacije. Ako i nije bio najbolji, bio je sasvim sigurno najmanje loš od svih dosadašnjih društvenih svetova na ovim prostorima. Još samo kad bi tu istinu jasno i glasno priznali toliki njegovi dobitnici u redovima naše današnje inteligencije.
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 03 maj 2010 19:05
MMNE
ja, kao i vecina( osim izuzetno informisanih ali ucutkanih ili cutologa) ne znam ko je bio josip broz, nas voljeni tito, do dan danas. ali znam da nije bio ono sto nam je predstavljeno. licno mislim da tito nije mrzeo srbe ali da su srbi rajinskog mentaliteta ucinili sebi gore od samog tita ( doduse pod uticajem , bevca, kupferstajna, krajacica i sl). nekako me to samorazaranje ovih dana mnogo podseca na istoriju. ne znam da li bi bilo bolje bez tita, ali bez njega nam je gore! tito ocigledno nije bio komunista a kao najvecu gresku uzimam mu formiranje(sa jos dvojicom belosvetskih probisveta i gurbeta, nehruom i naserom) treceg sveta koji je sve napredno posle oslobadjanja od kolonijalnog statusa, odvojio od prirodnog socijalistickog saveznika i priblizio ih zapadnjackim zverima (danas vidimo kako sa bas na njima izivljavaju!).licno mislim da se njegovo suprostavljanje staljinu preuvelicava kao i sav poznati nam holivudski politicki scenario, i da je staljin hoteci mogao da smozdi i broza i dobar deo komunjara(to su oni koji su KOMUNINISTE i patriote poslali na domace Gulage!!!)ali da mu to nije bilo vazno...mozda zato danas putin & comp ne zalezu za srbiju bas toliko znajuci kakvi smo saveznici te tako gubimo poslednji voz za spasavanje iduci sigurnim i utabanim putem Hazara.
voleo bih da ga(tita) istorija stavi na mesto kojem pripada, a sto se komentara izvesnog bojana tice , mogu samo da se nasmejem, jos jedna od srpskih "istina" koja nas je vodila sve... pa dovde. mozda bi srbima bilo bolje da osim tita nisu imali ni (pseudo) dinastiju karadjordjevic, narocito regenta...ali srbi su voleli uvek bitange a heroje su smicali, odrubljivanjem glave cak.
a sto se tice clanka g.lazanskog cini mi se da moj omiljeni novinar u poslednje vreme gubi inspiraciju...ne lici mi ovaj clanak na njega...a ni onaj predhodni. nije valjda bodo hombach resio da pravi cenzuru......uostalom vise nema domacih novina izlazi samo strana stampa na (modifikovanom) srpskom jeziku
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 03 maj 2010 20:22
hroničar
Broz je bio austro-marksista. Jedno od njegovih najdoslednijih određenja je bila borba protiv velikosrpske buržoazije. Imajući u vidu da njegov odnos prema buržoaziji nije bio principjelan, većina drugih nacionalnih buržoazija mu nije smetala i protiv njih se nije borio zaključujem da su mu srpski bogataši smetali što su bili srpski, a ne bogataši. Tadašnje srpske kapitaliste ne znam, li današnji su odvratni.
Drugo Brozovo opredeljenje je bilo antipravoslavlje i u tom smislu je bio neprincipjelan.
Treće, srpski socijalisti, naši divni Svetozar Miletić, Dimitrije Tucović, Blagoje Nešković i drugi koji su bili i za pravdu i ravnopravnost nisu se uklapali u njegovo viđenje tzv. socijalizma. Završni stadijum Brozovog socijalizma je bio i ostao nacionalizam.
Dans, Srbijom vladaju samo i isključivo njegovui sledbenici raspoređeni i slabo maskirani u razne stranke. Socijalisti koji se izjašnjavju protiv Miloševića, više ili manje, protiv Broza se nikada nisu izjasnili. Ostali DS, G17, LDP, oni Čankovi da i ne govorim su čisti čistijati austro-marksisti brozovske provinijencije.
Inače, ideje ravnopravnosti ljudi bez obzira na sve pripadnosti i razlike (verske, rasne, polne itd.) ideje društvene pravde, ideje humanizma kao ideala su zaista briljantne.
Nažalost imamo situaciju da NATO koji nasilnim putem nameće privatne interese po celom svetu, kontroliše i sve levičarske partije u Internacionali sve sa DS, i kanališe rad tih slobodno se može reći lažnih radničkih i levičarskih partija u interesu ličnih, privatnih, nezajažljivih, i ničim kontrolisanih interesa jedne male grupe uzurpatora velikoog dela svetskih materijalnih, a bogami i kulturnih, intelektualnih, uopšte duhovnih vrednosti i resursa. I to sve na osnovi najgrubljeg nasilja kao glavnog mehanizma koji sprovodi NATO, kojima naši "socijalisti" i lažni levičari i liberali teže.
I Broz je bio od 1952 tajni član NATO.
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 03 maj 2010 20:36
ljubo
Lazo, bravo. Tekst je dobar, analitičan i poučan. I dalje si jedan od malobrojnih hrabrih u Srbiji, koji danas, u "demokratiji" smeju javno da iznesu, napišu i objave svoje mišljenje.
Prošlost služi kao parametar za merenje sadašnjosti i lakše projektovanje budućnosti.
Svi ovi koji se sedamdeset godina zaklinju u kralja i otadžbinu, mogli bi da daju svoj program izlaska iz krize,kao i svoje viđenje Srbije i srpskog naroda u narednih pedeset godina. I da nam već jednom kažu šta je njihov ideal: okupirana i kvislinška Srbija, kao 1941. ili slobodna, savremena i bogata Srbija.
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 03 maj 2010 22:29
Goran Jevtović
- ANVOJ-evske granice na srpskim prostorima po kojima nastadoše nezavisne države u krvi...
- od Srba stvorio Muslimane, Makedonce, Crnogorce kao nacije...
- uništavao SPC i skoro je razbio; stvorio MPC...
- od nacionalnih manjina napravio "narodnosti" koje su postale "narodi" i "građani"...
- pokrajine "dodelio" samo Srbiji...
- nikada nije ni svratio u Jasenovac, Gradišku, Prebilovce, hercegovačke jame...
- ustaški zločini oprošteni baš kao i naplata ratne odštete Nemačkoj...
- "nacionalni sastav" Golog otoka baš kao i na Sremskom frontu...
- nikada da pohvali srpsku vojsku iz prvog svetskog rata, nikada da se pokloni na Vidu...

Muka mi je da dalje nabrajam. Aman braćo Srbi i sestre Srpkinje, uzmimo se u pamet. Pa malo li je?!
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 03 maj 2010 22:57
Daleko mu lepa kuca!
Ja imam jedan predlog.Posto ova nasa vlast prodade sve sto je mogla pa sad nema vise nista,a Tito je nas najjaci brend u svetu da mi njega ponudimo na aukciji sa sve kucom cveca pa ko ponudi najvise neka ga nosi,mi cemo jos besplatno da preselimo kucu cveca u originalu.I tako nikakve koristi nismo od njega imali pa bar da sad nesto zaradimo.
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 03 maj 2010 23:01
Avakum Ristić
Mislim da je ova titoistička gigantomahija odavno probila svaku granicu dobrog ukusa. Ne očekujem od jna-stalgičara objektivnu analizu bilo čega. Ono što me interesuje jeste sledeće: 3. novembra ove godine navršava se četrdeset godina od upokojenja poslednjeg srpskog (jugoslovenskog)kralja, nesrećnog Petra II. Da li je to možda dobar povod da neko nešto napiše o lutanju, o stramputicama ovog naroda? O potomku vožda Karađorđa, o našem suverenu, koga su naši saveznici isterali sa onih lepo uređenih travnjaka koje spominje gospodin Lazanski? Ili to nije tema za naprednu i poštenu inteligenciju, koja većim delom i dalje misaono baulja pod titoističkom narkozom?
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 03 maj 2010 23:23
Jedan pažljivi čitalac
ljubo
Lazo, bravo. Tekst je dobar, analitičan i poučan. I dalje si jedan od malobrojnih hrabrih u Srbiji, koji danas, u "demokratiji" smeju javno da iznesu, napišu i objave svoje mišljenje.

Komunistički sindrom po kome oni uvek i svuda predstavljaju sebe proganjanim i ugroženim nikako ne jenjava! Prema tom sindromu, ovaj tekst je izraz nekakve hrabrosti, jer je navodno subverzivan u odnosu na sadašnju "demokratiju". Demokratiji - ovakvoj kakva je - zaista odgovaraju navodnici, ali oni odgovaraju i ovakvoj "subverzivnosti"!
Upravo, stvar je sasvim obrnuta: u aktuelnoj izgradnji novog autoritarnog režima i stvaranja kulta ličnosti, ovakav članak je dobrodošao i sasvim je politički korektan! Ovaj članak, objektivno, ima ulogu jedne od iskrica koje treba da razbuktaju novu vatru na pepelu stare! Zato je sasvim dobrodošao i neće biti jedini takav tekst u režimskim medijima (drugih gotovo i nema - čast NSPM-u)! Naravno, neće izostati ni odgovarajuće emisije na elektronskim medijima, štaviše, jedna je baš na programu javnog medijskog servisa Srbije, a u kojoj nam još jedan "Titov pionir" soli pamet! Došao je pravo iz Prištine, priča srpski da ga "ceo svet razume" - a Srbi i prihvate! Baš kao i onaj njegov sunarodnik koji pregovara sa tolerantnim Savom Janjićem!
A kako se samo marketing razlikuje, onda i sad? Mnogo - sad ga ima na više medija!
Preporuke:
0
0
24 utorak, 04 maj 2010 00:49
pesnik
Jovan Dučić

SINU TISUĆLjETNE KULTURE


Ti ne znade mreti kraj slomljenog mača,
Na poljima rodnim, braneći ih časno
Kitio si cvećem svakog osvajača,
Pevajuć’ mu himne, bestidno i glasno.

Slobodu si večno, zakržljala raso,
Čeko da donesu tuđi bajoneti,
Po gorama svojim tuđa stada paso,
Jer dostojno ne znaš za Slobodu mreti.

Pokaži mi redom Viteze tvog roda,
Što balčakom s ruku slomiše ti lance,
Gde je Karađorđe tvojega naroda,
Pokaži mi tvoje termopilske klance.

S tuđinskom si kamom puzio po blatu,
S krvološtvom zvera, pogane hijene,
Da bi mučki udar s leđa dao Bratu,
I ubio porod u utrobi žene.

Još bezbrojna groblja zatravio nisi,
A krvavu kamu u nedrima skrivaš,
Sa vešala starih novi konop visi,
U sumraku uma novog gazdu snivaš.

Branio si zemlju od nejači naše,
Iz kolevke pio krv nevine dece,
Pod znamenje srama uz ime ustaše,
Stavio si Hrista, Slobodu i Svece.

U bezumlju gledaš ko će nove kame,
Oštrije i ljuće opet da ti skuje,
Čiju li ćeš pušku obesit’ o rame,
Ko najbolje ume da ti komanduje.
Preporuke:
0
0
25 utorak, 04 maj 2010 02:40
jedan za sve
Lazanski se do sada pokazao kao odličan analitičar ali samo kao vojni analitičar.Čim je malo skrenuo sa svoje specijalnosti nepotrebno se pokazao ne kao pristrasan već kao neobavešten.Posmatrati veličinu nekog političara kroz prizmu veličine angažovane vojske koja ga je dočekala je u najmanju ruku naivno da ne kažem profesionalno deformisano.To bi bilo isto kao kad bi npr. Tadić priznao nezavisnost Kosova.Verovatno bi u ga u svim zapadnim državama dočekali uz još veće počasti pa bi onda neko za 30. godina opet skretao pažnju na formu a ne na suštinu.
Preporuke:
0
0
26 utorak, 04 maj 2010 05:26
Nije nego
Mora da je zbog svih tih zasluga, tito, sad dobio zasluzeno mesto u paklu.
Preporuke:
0
0
27 utorak, 04 maj 2010 05:31
Marković 1 od 2
Odvajanje socijalisticke Jugoslavije od Sovjetskog Saveza, potez koji je kasnije pomogao slamanju globalnog pokreta socijalizma, je bila najveca Titova zaluga za kapitalisticki zapad.

Za citaoca ovog teksta je vazno da zna da ja polazim od dve pretpostavke 1) da je socijalizm pozitivan i human i 2) da je Sovjetski Savez, sa svim svojim eventualnim manama, bio jedina realna sansa za tranziciju u bolje i humanije drustvo na globalnom nivou. U koliko se ne slazete sa ove dve pretpostavke, verovatno se necete sloziti ni sa ostatkom teksta.

Da bi uspeo projekat socijalizma, logicno je bilo da Sovjetski Savez postaje sve veci, da se ukrupnjava i da se druge zemlje ukljucuju dok na kraju cela planeta nebi bila socijalisticka.

Ovu logiku odlicno shvataju vec decenijama zapadna politicka burzuazija pa zato i prave projekte saveza kapitalistickih zemalja kroz NATO I EU. Oni odlicno znaju da, ako zele da ocuvaju kapitalizam u svojim zemljama, moraju da se bore na globalnom planu, da ne smeju da se cepaju i razjedinjuju.

Ja polazim od pretpostavke da je Tito u pocetku bio iskreni komunista i idealista u koga je Kominterna sa opravdanjem verovala i polagala nade. Medjutim, on je vremenom, svesno – bilo da je na to pristao, ili nesvesno – da je sistematski izmanipulisan od centara moci kapitalistickog zapada, poceo da radi na unistavanju svetskog socijalizma.

Evo kako je to ucinio: S obzirom da je uspeh socijalizma u svetu imao sanse samo ako je globalan, jedinstven i ako se siri dalje (ista logika kod danasnjeg kapitalizma), logicno je da je odvajanje Jugoslavije od Sovjetskog Saveza znacio korak nazad u onome sto je bilo postignuto i da je za kapitalisticki zapad znacio korak napred u rusenju socijalistickog projekta.
Preporuke:
0
0
28 utorak, 04 maj 2010 05:39
Marković 2 od 2
Poznata strategija uspeha je da, ako ne mozete da pobedite protivnicku stranu, da bar imate neke “prijatelje” medju njima, koje cete da pomazete i time sprovodite “marketing” svojih ideja. Evo kako je to funkcionisalo u vreme Tita: Svima je dobro poznato kako su sa one strane celicne zavese Bugari, Rumuni I ostali zavideli Jugoslovenima. “Eh, kad bi i mi tako bili kao Jugosloveni”. Jugosloveni su bili socijalisti, ali su, eto, nekako bili u prijateljskim odnosima sa kapitalistickim zapadom, koji je kapom i sakom davao novac Titu.

Zasto je kapitalisticki zapad davao novac socijalistickoj Jugoslaviji? Svi znamo zapadnjacku svetinju “there is no free lunch” – pa kako onda mozemo da budemo naivni da poverujemo da je sva vojna i finansijska pomoc koja je davana Titu bila “free lunch”? Naravno da nije, to je bio mito. Taj novac nije bila nikakva pomoc nego investicija u velike projekte rusenja svetskog socijalizma. Vazno je bilo za pocetak otkinuti jedan deo teritorije, formalno zadrzati socijalizam ali upumpavati novac i svoriti vestacki izazvano blagostanje kako bi oni drugi, koji nisu u tako prijateljskom odnosu sa kapitalistickim zapadom, bili dovedeni u zabludu i poverovali da postoji alternativa, koja je, naravno, bila lazna.

Posto svako podmicivanje traje samo onoliko dugo koliko je potrebno da se ostvare ciljevi, tako je kapitalisticki zapad postupio sa Jugoslavijom. Onog momenta kad je unisten Sovjetski Savez, ne samo da je prestala pomoc, nego je sistematski pocelo unistavanje Jugoslavije i svih onih koji su se nasli na putu.

Titova uloga u ovom projektu je bila kljucna. On je odvajanje Jugoslavije od Sovjetskog zaveza sproveo i zato je bio nagradjen, i on i njegova zemlja. Nekoliko decenija jeste imao licno priznanje u svetu, blagstanje u zemlji, ali je odvajanjem Jugoslavije i uzimanjem “pomoci” od kapitalistickog zapada doprineo unistenju Sovjetskog saveza.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 04 maj 2010 07:06
sasa r.
Ne gospodine Lazanski, nije problem što nije pravoslavac, i Vi to dobro znate. Imam još veće zamerke prema kralju Aleksandru, upravo zato što je bio pravoslavac. Problem je poltronstvo i kukavičluk, a to su glavne osobine ljudi kojima su se i Tito i kralj okružili, jer se nad takvima najbolje vlada. Još kad imamo i slične novinare...
Preporuke:
0
0
30 utorak, 04 maj 2010 08:06
Mario Kalik
Ne dokazuju li ovi prizemni izlivi zabludelog antitoističkog jednoumlja koliko je Tito bio u pravu kada je 1971. rekao: "Još prije pet-šest godina ja sam govorio o klasnoj borbi. Neki su me tada pitali da li zbilja mislim da kod nas još uvek ima klasnog neprijatelja. Ja sam se čudio kako se može misliti da smo sve to prevazišli i sve takve preko noći prevaspitali. I tada sam govorio da klasnog neprijatelja još ima i da će on - ako mi komunisti ne budemo budni - jednog dana ponovo dići glavu. I to se, eto, i dogodilo. Poslednjih godina počeo je da rovari kroz razne društvene pore. Potezi klasnog neprijatelja su zakamuflirani, i on ipak uspijeva da zavara jedan dio našeg stanovništva. On se često oblači u demokratsko ruho..."?

Upravo ovo što je Tito vizionarski predvideo u slučaju slabljenja komunističke svesti dogodilo se desetak godina nakon njegove smrti. Do tada mahom suzbijeni klasni neprijatelj povampirio se i počeo da poništava tekovine socijalističke revolucije, vraćajući istoriju unazad, na stranputicu kapitalizma i nacionalizma. I dok su se njegove perjanice isprva, dok još nisu bili dovoljno moćni, kao "disidenti" pokrivali demokratskim ruhom, danas ta kamuflaža nadmoćnom klasnom neprijatelju nije potrebna, on ovde kao i na drugim mestima može da siledžijski bljuje najpogrdnije izmišljotine i predrasude u svom buržoasko-nacionalističkom magnovenju. I da svakome ko još uvek ima bar minimalne simpatije prema nekadašnjem sistemu prebrojava krvna zrnca na etničkoj osnovi, po sumanutom principu da onaj ko "voli" Tita ne može biti Srbin, i da Srbin ne može biti Jugosloven. Svaki usamljeni glas izvan ove nacionalističke opsesije mora naprosto biti ućutkan.

No, svima onima koji ne bi da kapitalističke izrabljivače preimenuju u "uzorne srpske domaćine", a Srbiju pretvore u vlasništvo ove ekonomske elite kojoj žustro pripomaže Crkva, uzimajući za sebe značajan deo dobiti, mora postati pomalo simpatična ona poruka: "Što je više kleveta i laži, Tito nam je miliji i draži!"
Preporuke:
0
0
31 utorak, 04 maj 2010 08:57
Biljana Nilolić
Ko misli stomakom, Tito će mu biti dobar, ko misli glavom - videće da nas je socijalizam degenerisao u svakom pogledu - bar nas Srbe! Današnji odabir političkih partija i odnos polovine (malo li je?!) stanovništva prema svojoj državi pokazuje da nam je hleb bez motike prvi kriterijum u odlučivanju čemu težimo - prodaj koga i šta hoćeš samo da ja budem na spisku onih kojima će biti bolje.
Preporuke:
0
0
32 utorak, 04 maj 2010 09:04
Mario Kalik
Možemo li danas igde s vrha vlasti čuti bilo šta slično ovoj Titovoj izjavi: "Naš radni čovek, radni narod, očekuje od nas da pođemo u akciju i protiv bogaćenja...Imamo i pojave da se neki u izvesnim klubovima kartaju iz noći u noć i gube milione. A mi znamo ko su oni i gde su, doći ćemo po njih. Tih Augijevih štala ima mnogo i njih treba počistiti gvozdenom metlom. Šta možemo, moraćemo se poduhvatiti i toga posla, jer ne možemo stalno jadikovati, nego najzad, pokazivati pesnicu i preduzeti odgovarajuće mere".

O tom klasnom neprijatelju je reč, koji se danas raspojasano bogati preko grbače radnog naroda, i sa kojim, kao nekada u starom društvu, pre socijalističke revolucije, u klasnom savezu stoje građanske stranke (država) i crkva, saučestvujući sa njim u ekonomskoj pljački i podeli plena. Država sa njima krotko razgovara, a crkva im osveštava poslovne zgrade i kapital; ovi zauzvrat finansiraju stranke i doniraju crkvu. Kakav idiličan klasni savez! Još kad se svima njima pridruže zapadni imperijalisti, pred kojima svaka od ovih frakcija vladajuće klase danas tako ponizno ćuti, još gore, sa kojim manje-više sarađuje, slika nekada srušenog, a sada uveliko obnovljenog klasnog društva postaje kompletna.

Čak i ako ovu Titovu izjavu tumačimo kao običnu retoriku, ne može da ne imponuje njena poruka, čiji sadržaj odiše patosom socijalne pravde, tako brutalno potisnutim u današnjoj eri u kojoj je sve preokrenuto naglavačke, jer se nepravedno obogaćeni na sve strane razmeću i diče svojim bogatstvom, a nepravedno osiromašeni ćute i stide svoga siromaštva. Jedino u Titovo vreme ovi izrabljivani, na čijem radu počiva celokupno društvo, uspeli su da po prvi put u istoriji podignu glavu i preuzmu istorijsku inicijativu u svoje ruke.

Danas su oni ponovo utihnuli, gurnuti na marginu društvenog života, dok se restaurirana buržoazija nesputano iživljava. Svi oni koji ovu ključnu socijalnu podelu podređuju etničkoj i religioznoj, samo zamagljuju suštinu problema.
Preporuke:
0
0
33 utorak, 04 maj 2010 12:06
Novosađanka
Ceo dan slušam hvalospeve o Brozu!
Ne daju titići svoga taju.
To nije normalno!
Muka mi je...
Preporuke:
0
0
34 utorak, 04 maj 2010 12:24
Branko
Za LjiljanuNL

Poštovana, zbog tita i njegove ideologije nisu ni mogli ni smjeli učiti na koja se vrata ulazi u Crkvu. Mnogi koji su znali i htjeli da znaju nisu dobro završili. To što je danas ovaj narod odrođen od Boga (i morala) je zahvaljujući toj ideologiji. Za vrijeme 500 god turske okupacije i neviđene tragedije 1. svjetskog rata Srbi se nisu odrekli vjere i Boga. A onda... Tito, OZNA, socijalizam, bratstvo i jedinstvo...Nema Boga, nema morala...I dobiješ što smo dobili danas. Degeneracije Srba.
Preporuke:
0
0
35 utorak, 04 maj 2010 13:07
Vozi Miško
Čestitam autoru na doslednosti i hrabrosti u odbrani svojih stavova i kada to više nije popularno.

Ne slažem se sa primedbama na kvalitet teksta. Lazanski je Kusturica "kolumnističkog novinarstva" i stil koji je upotrebio upravo odgovara temi i dobu koje u tekstu tretira. Ja sa svoje strane skidam kapu pred majstorom!

O iznetim stavovima se može raspravljati i mnogi se mogu staviti pod sumnju, ali malo manje ostrašćenosti nebi bilo na odmet! Proglasiti Lazanskog za "izdajnika" samo zato što pozitivno piše o Titu, uprkos "nacionalizovanoj" porodičnoj imovini i njegovom celokupnom dosadašnjem opusu, je zaista svojevrsno preterivanje.
Preporuke:
0
0
36 utorak, 04 maj 2010 13:45
Munze Konza
Smučilo mi se nabrajanje zločina nad Srbima. Ogadilo mi se da gledam TV, da slušam Radio Fokus, svi kukate kao crne kukavice. Zgadilo mi se da jedna država, moja Srbija, koja se naziva junačkom i hrabrom, ovolike kofe pomija prosipa po nečijem grobu, čijem god, makar bio i grob ćopavog Zagorca. Gde ste bili 1945., 1965., 1975., 1985., 1995., antikomunisti? Gde su vam bile puške dok je ćopavi bazao po Srbiji? Gde su vam bombe dok je Užicu davao svoje ime? Gde vam je hrabra reč dok je pravio antisrpski Ustav i drobio Srbiju? Prestanite da kukumavčite - dali ste mu Srbiju, a sad se vadite na istoriju, Engleze, Amerikance, sad, posle 60 godina, vadite Dražine medalje iz sanduka. Ne kukaj, Srbijo, nego uradi nešto! Danas još kukaš za Brozom i zbog Tita i "titića", sutra ćeš zbog Tadića i "tadićevaca". Milion puta sam rekao - da su Hrvatima oteli Krajinu i dali je nama, pa gorela bi cela Evropa! Svesni naše (nema drugog izraza, izvinjavam se!) bezmudosti, oteli su nam sve, sve! i još se spremaju da nas dokusure. A mi na internetu pljujemo po Lazanskom jer je rekao istinu - ćopavog Hrvata su pratile britanske krstarice, a Srbinu se smeju i zovu ga "Kluni". Kakvi smo, tako nam je!
Preporuke:
0
0
37 utorak, 04 maj 2010 14:43
brm
"Danas su oni ponovo utihnuli, gurnuti na marginu društvenog života, dok se restaurirana buržoazija nesputano iživljava."
restaurirana buržoazija - to su valda oni kojima su deca titovih funkcionera i dalje na vlasti vratila imovinu (restitucija?)
ili je Mišković, komunistički direktor kruševačke fabrike - stara buržoazija koja se restaurisala
pa i jeste kad titositima istorija počinje od njih
ako sam dobro shvatio pisac ovih redova (mario Kalik) je univerzitetski profesor??!!
e to vam je titoizam
ovo postoji samo još u Srbiji

a ko ih kritikuje?
staljinonostalgičari!!!
da se ubiješ ništa drugo

deda solunski dobrovoljče iz amerike zašto si se ti borio?
Preporuke:
0
0
38 utorak, 04 maj 2010 14:54
thinking maize, a glede druga Maria Kalika
Poštovani druže Mario, kada to isto izreknete u npr.
emisiji "Latinica" na HRT-u, ili npr. u glavnom Dnevniku na Slovenskoj televiziji i kada Vam pokajnički Stipica i Ivo Josipović, sa sve Bozanićem i splitskim gradonačelnikom Kerumom, priđu i kažu u stilu Ilije Čvorovića: "Jeste druže Mario, JELI SMO ....., baš tim rečima, JELI SMO .....! I zato ćemo da naporno radimo sa našim srpskim drugovima ne bi li obnovili socijalizam i bratstvo i jedinstvo!" I kada to isto izjave drugovi Bošnjaci i drugovi sa Kosova i drugi naši zbratimljeni drugovi, E ONDA ĆU DA VAM POVERUJEM! A do tada, JOK! NEMA VIŠE NA VERESIJU! DRUŽE MARIO!
Preporuke:
0
0
39 utorak, 04 maj 2010 15:34
Teofilo Stivenson
Gospodine Kalik,

Vaša elegična prisećanja jednog ’pravednijeg i lepšeg društva’, društva u kome su polupismeni agenti Kominterne vodili srpski narod za račun austrijskog kaplara, ne samo što su uvredljiva, već su potpuno apsurdna.

Nije mi jasno da li se više divite potemkinovskim selima Titove ekonomije, totalnom uništenju srpske crkve, države, sela, privatne svojine, nekompetentnom vođenju ekonomije, kardeljevskim i šuvarovskim eksperimentima, glasanju opancima, raznim reformama, ili Đilasovom siledžijstvu, Lekinom primitivizmu i teroru staljinista koji su pedeset godina upropaštavali celu zemlju i rušili tradiciju jednog domaćinskog naroda.

Verovatno Vam je poznato da su upravo deca i unuci boraca Titoizma lučonoše demokratskog projekta u srbiji, projekta koji po siledžijstvu, oholosti i nekompetetnosti upravo najviše podseća na Titovu diktaturu. I dok su Titove horde uništile izdanke srednje klase u posleratnoj Srbiji, današnji unuci dece Titoizma upravo tu srednju klasu pokušavaju da ’porode’ koristeći retoriku Soroševih univerziteta. Oni ne priznaju opšteprihvaćene zakone i kanone, tvrdeći da prepoznaju samo sud svoje partije.

O Titu pišete kao da je pitanju Čomski, Ali, a ne diktator koji je streljao desetine hiljada ideoloških protivnika. Ubicama se ne divim, ideološki ostrašćenim ubicama još manje.

I još nešto. Nisu ovo izlivi antititovskog primitivizma. Naprotiv, primitivizam, ostrašćenost i mržnja prema Srbima i Srbiji isijavaju iz svakog pokušaja rehabilitacije Titovog nasleđa. Jer Srbijom i posle Tita, vlada Tadić. Za čim onda žalite, da mi je znati? Sve ono čemu se divite, još uvek je tu, Srbija je nova SFRJ, crkva se raspada, država ne postoji, selo je sravnjeno, glasanje opancima u punom jeku. Šta nedostaje? Da Tadić obuče belo odelo? Pa, zar Vam nije dovoljan Bregović koji epitomizuje Titovu kulturu povarošenih radnika koji
nikada nisu uspeli da zaborave selo?
Preporuke:
0
0
40 utorak, 04 maj 2010 16:05
dragoslav pavkov@Munze Konza
Potpisujem!
Preporuke:
0
0
41 utorak, 04 maj 2010 16:23
PETI ELEMENT
..."A možda je glavna Titova mana bila što nije bio kršten u pravoslavnoj crkvi"…

POSLEDNjI ADUT TITOFILA!
Preporuke:
0
0
42 utorak, 04 maj 2010 17:11
LjiljanaNL.
Za sve koji su se meni obratili odgovor: KRIVO SEDI A PRAVO BESEDI!!!
Preporuke:
0
0
43 utorak, 04 maj 2010 17:43
Branko
Poštovana, govorite kao da su Srbi prekjučer, sa padom juge saznali za Crkvu i Boga. Zar je danas prevaziđeno vjerovati u Boga i poštovati Crkvu? Kao, niste dosada vjerovali pa nemojte ni od sada?! Bolje se bilo kada pokajati nego nikada. A ideologija, idolopoklonstva i nauka ljudskih će uvijek biti.
A što se tiče te ideologije, niko, niti jedan čovjek, ni jedna politika nema pravo da se gradi na krvi i patnji drugih (protivnika režima). Mnogi se sa nostalgijom sjećaju dobrih vremena, posla i sigurnosti...A šta je sa mučenicima koji su pobijeni ni krivi ni dužni za gradnju komunizma? Brat brata ubija, sin oca, prijatelj prijatelja...Zbog čega? Zbog ideologije? Dokazivanja režimu? Zbog funkcije?

Tako se ne gradi država,društvo ni pravda.
Preporuke:
0
0
44 utorak, 04 maj 2010 18:31
Munze Konza
U svakoj je državi, a naročito evropskoj, u nekom periodu njenog razvitka, bilo pojava, manje ili više masovnih, da se braća, očevi, rođaci, ubijaju zbog države i politike. Samo smo mi Srbi od toga napravili nacionalni sport. "Ako smo pali, bili smo padu skloni", reče pametniji do mene. Ništa tu nama nije kriv Tito, koga ne volim, kao ni vi - sami smo krivi. Ako se poslužim narodnom izrekom, neće mi proći komentar, pa da probam da je nekako učinim podobnom za javnost. Naš narod, naime, kaže - kome je suđeno da bude "iskorišćen", gaće mu same spadaju. To je naša, srpska, priča. Ko je od okolnih naroda ovoliko postradao, pod nož se podmetao, pa se još za to i izvinjavao? Niko! U Turskoj jedan Orhan Pamuk, nobelovac, ne sme da pomene genocid nad Jermenima, jer mu glava visi o tankom koncu. A kod nas, perjanice državne mirno predaju deo teritorije, rođeni narod opanjkavaju, podsmevaju mu se.... I ništa.

Unapred žalim zbog ovoga što ću reći, ali moram. Po ovome će me možda neki moji drugari i prepoznati, jer uvek reagujem na isti način - dođe mi da vrištim. Setim se ponekad one užasne fotografije iz "Novosti" od pre par godina, na kojoj albanski teroristi drže odsečene glave srpskih vojnika. Smeju se, zadovoljni. Dan kasnije, reporter "Novosti" ode i do oca jednog od poklanih mladića, i doslovce piše: "ojađeni otac ne zna šta da radi". Ne zna šta da radi?!?! Možda iz mene progovara otac dva sina, ali JA ZNAM šta bih uradio. Pošto izgleda većina u Srbiji to ne zna, ostaje nam samo da tulimo za stvarima koje su se desile pre 50 ili 60 godina i da za njih tražimo krivca. Krivac je u nama, braćo, nije u Zagorcu. Što pre to vidimo, bolje će nam biti.
Preporuke:
0
0
45 utorak, 04 maj 2010 18:41
Goran Jevtović
@ Teofilo Stivenson

Bravo za fantastičan komentar! Posle onoga što ste napisali suvišno je bilo šta mudrovati. Alal vera.
Preporuke:
0
0
46 utorak, 04 maj 2010 19:25
Mario Kalik
Gospodine "thinking maize", kada srpski kapitalisti koji se danas osiono bogate preko leđa srpskih radnika, javno kažu "pogrešili smo" i veliki deo svoga bogatstva vrate opljačkanom narodu, i kada pravoslavna crkva prestane da saučestvuje u toj pljački, počne javno da je osuđuje i, umesto poziva na trpeljivost i brigu oko "duše svoje", počne, kao nekada Isus Hrist, narod da podbunjuje protiv bogatih, poverovaću vam na bajkama o Srbstvu i Pravoslavlju, nekakvom vrhovnom nacionalnom i verskom jedinstvu koje u sebi bratimi pljačkaše i opljačkane. Do tada, no pasaran!

Dakle, nacionalisti misle da je internacionalno jedinstvo između jugoslovenskih naroda neostvariva utopija. Ali, mnogo veća utopija je zapravo klasno jedinstvo između radnika i kapitalista u okviru iste nacije ili vere. Dok je ovo prvo bar u nekoliko decenija bilo ostvareno, ovo drugo nije niti može ikada biti ostvareno. Zato bi im bolje bilo da, umesto što brinu tuđe brige, pokušaju da reše svoju kvadraturu kruga o kojoj neprestano bulazne, fantazmagoriju o (srpskoj) Naciji i Veri u kojoj kao mađioničarskim štapićem nestaju socijalne razlike između Srbina pravoslavca kapitalista i Srbina pravoslavca radnika.

A mogli bi da se ozbiljnije pozabave i raspadanjem same nacionalne i verske zajednice po njihovim vlastitim šavovima. Jer, Srbi iz Vojvodine i Srbi iz Crne Gore sve su udaljeniji od Srba iz Srbije, a crkvu potresaju trvenja, pa i raskoli. Ne vidim da, osim nemoćne ozlojeđenosti, mahom po Internetu, preduzimaju ikakve ozbiljnije akcije povodom ovih pitanja. Ali, zato vidim da zjapeće rupe u svom vlastitom ideološkom i političkom projektu pokušavaju uzaludno da zakrpe pronalažanjem "nedostataka" u našem, socijalističkom i internacionalističkom. Neko naivan bi pomislio da su rešili sve svoje brige, pa iz dosade počeli da se bave tuđim.

A do tada sve više radnih ljudi, u Srbiji i susedstvu, počinje da se otrežnjava i uviđa istinu da im Nacija i Vera ništa ne znače ako im je Rad opljačkan.
Preporuke:
0
0
47 utorak, 04 maj 2010 20:48
thinking maize
Poštovani druže Mario Kalik, više volim poštenog KOMUNISTU, ma koje nacije bio, nego ove KOMUNjARE, ma bili oni Srbi! Veoma dobro razlikujem ta dva pojma! Kao što primećujem i da su se onomad Srbi jatili u oficire (JNA), a sad se jate u popove... Ko što neko ovde reče: "Nije nam kriv Broz i događaji od pre 50-60 godina, krivi smo mi!" I ne smeta mi što (po imenu!) niste Srbin, ako smatrate da je nemoralna ova pljačka Srbije i srpskog naroda (kao i svih okolnih naroda!). O tome je dosta rečeno na stranicama ovog sajta, koji je i Vama ustupio svoj prostor, kao i što ga ustupa komentatorima ovdašnjim, od kojih sam najneznatniji ja! Međutim na tom istom sajtu rečeno je da je situacija u Srbiji (a i drugim državama-naslednicama bivše SFRJ) toliko složena da je treba posmatrati višestrano, eda bi se krenulo ka rešenju... Neki od komentatora Vam zameraju na jednostranosti. To čine na takođe jednostrani način. Što ne opravdava ni Vas, ni njih zbog iste stvari-JEDNOSTRANOSTI. Ipak i Vi i drugi komentatori i saradnici ovog stava su potrebni, ali sa kritičkim, a ne dogmatičkim razmišljanjem... Da sam zadovoljan situacijom u srpskoj crkvi, NISAM.
Ali da li to treba rešavati tako što treba ponovo "uzjahati" popove, ZA TO NISAM! Vreme dogmatskog socijalizma NEPOVRATNO JE PROŠLO. Da li će doći do nekog obnove/stvaranja nekog kritičkog, ljudskoj prirodi primerenijeg socijalizma (ajde, nazovimo to tako!) ne znam. Znam samo da se više ne može sa "majku mu božiju imperijalističku", "zenicom oka našega" i "klipovima u točkovima"... TO VREME JE PROŠLO! U krajnjoj liniji ovom narodu je DOSTA NAMETANjA ODOZGO, BILO TO NAMETANjE SOCIJALISTIČKO, EVROPEJSKO ILI INO. Valjda i ovaj narod (kao i svi susedni narodi!) mogu nešto sami da urade od svojih života! I da podsetim, ta ista, ali prava, srpska buržoazija, je 1914 g. dala Nišku deklaraciju, a posle još akata solidarnosti sa svojom porobljenom braćom u Austrougarskoj. Ako to nije akt solidarnosti, onda ne znam šta jeste! Dalje sledi!
Preporuke:
0
0
48 utorak, 04 maj 2010 21:05
thinking maize za druga Maria Kalika, opet
Poštovani druže Mario (drug, zato što ste to Vi izabrali!), takođe bih Vas podsetio na završne retke višetomne "Istorije Srba" poznatog srpskog buržoaskog (ajde da tako kažemo!) istoričara Vladimira Ćorovića. A tamo g-din Ćorović piše da je jedan, zapravo najveći problem Kraljevine (tadašnje!) Jugoslavije, ne nacionalni, ne spoljnje pretnje, ne intelektualna dezorijentisanost, već socijalni problem, uzrokovan velikim socijalnim razlikama! To napisa i štampa samo par nedelja pre bombardovanja Beograda od nacista! Čini mi se da Vas Vaša ideologija dosta zavodi na krivi put! Od drveća ne vidite šumu, tj. od Vaše ideologije ne vidite konkretne ljude i konkretni narod u čijoj sredini živite! Eto vidite, da to što Vi kažete napiše npr. Milorad Pupovac, nekada takođe marksista, a sada član hrvatske vlade, verujem da bi mu bilo vrlo teže, nego Vama, ovde, na NSPM-u i među Srbima. O tome se radi poštovani druže Mario, da među Srbima uvek bude ljudi koji neće da mrze bez dokaza. Kao što i najveći srpski nacionalista zna da je BAŠ JUGOSLAVIJA BILA ISPUNjENjE SRPSKIH NACIONALNIH ASPIRACIJA! A mogli smo sa Talijanima da podelimo hrvatske zemlje po liniji Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica. Proverite u istorijskim knjigama šta su saveznici iz Antante obećali Talijanima, a šta Srbima! Mogli su Srbi da BUDU I SEBIČNI, A NISU! I da podsetim, na prvim izborima u Kraljevini SHS Beograd je bio "crven", Zagreb ne! Činjenice su vrlo tvrdoglave, ma šta hazjain mislio o njima! A što se tiče Broza, prvo nismo raščistili KO JE BIO JOSIP BROZ, zvani TITO!
DA JE BIO OBIČAN, NIJE! A DA JE BIO DOBRONAMERAN, E TO TEK TREBA USTANOVITI! Uostalom, ne verujte meni, pitajte tzv. "informbirovce", SVI DO JEDNOG SU BILI KOMUNISTI!
Preporuke:
0
0
49 utorak, 04 maj 2010 21:28
Dejan P.
Cemu podsecanje na tog dzelata srpkog naroda i njegovog identiteta.On nam je u amanet ostavio vecinu danasnjih problema.Da spomenem samo razbijanje Srbije(na dve pokrajine sa atributima drzavnosti)u cilju jacanja Jugoslavije.Pitam se samo zasto nije to isto uradio sa njegovom lijepom Hrvatskom?? Ali ideoloska senka tog srpkog krvnika je i dalje prisutna u Srbiji kroz danasnje marionete na vlasti.I dalje je srpski patriotizam i nacionalizam okarakterisan kao "fasizam" i "govor mrznje".Pitanje je kada cemo se osloboditi tog pogubnog nasledja.
Preporuke:
0
0
50 utorak, 04 maj 2010 22:53
Dejan
Ispravnost i valjanost neke politike pokazuje vreme, ili što Njegoš reče: Pokoljenja dela sude.

Tito je napravio državu u kojoj je glavna misao posle njegove smrti bila da li će i kada doći do raspada zemlje. Jugoslavija kakvu je Tito ustrojio nije preživela ni deceniju posle njegove smrti a da nije počeo raspad.

Drži vodu dok mašinbravari odu.

Kome se ukazuje kakvo poštovanje je nebitno. Sakašvili je bio počasni gost SAD, pa mu je i Buš dolazio na noge, u prijateljsku posetu prijatelju i savezniku.

Staljin i Tito su obojica bili krvoloci. Razlika je što je Staljin iza sebe ostavio velesilu. Pravi razlog mržnje Zapada prema njemu je to, ne Staljinove žrtve.

Teško je poverovati Amerikancima za žal zbog ruskih žrtava Staljina, to dolazi od onih koji su ubili 4 miliona civila u Vijetnamu i zagadili zemlju hemikalijama da još toliko nastrada.

Staljin je shvatio da država počiva na jedinstvu, zajedničkom jeziku i kulturi, sabornosti, a ne na slavljenju lažnih različitosti.

Tito je podmetnuo klipove srpskom narodu, stvorio Makedonce, podržao Albance i zaokružio proces stvaranja posebnog naroda od poturčenih Srba i Hrvata. Rezultat je danas vidljiv.

Staljin je kao Gruzin dao prednost Rusima, nauštrb boranije od koje inače ne može da se napabirči državotvornost.

To što se ovde živelo bolje je pitanje politike Zapada. SSSR je živeo 45 godina pod neprekidnim sankcijama, sa konstantnom vojnom pretnjom.

Zato Staljina poštujem, istovremeno da vidim Titovu sliku, verovatno ne bi izdržao, pljunuo bi je.

Uostalom, ako smo kod sukcesora Tita, pravi sukcesor je SPS, koliko su državotvorni vidimo svi.
Preporuke:
0
0
51 utorak, 04 maj 2010 22:56
gorštak
Meni ovde neki komentatori zaista nisu jasni.
Munze Konza se buni što se po Titu ''prosipaju pomije'', iako ga on u stvari ne voli kao ni ''mi''?!?!
U antititoizmu drugih komentatora ''brm'' odnekud nađe ''staljinonostalgiju'' zbog koje mu dođe ''da se ubije''?!?!
LjiljanaNI onako samouvereno ispali da ''mi'' u stvari do juče nismo ni znali ''s koje se strane otvaraju crkvena vrata'', kao da svakoga od nas ( po njoj navodnih ''antikomunista''), poznaje lično.
Maria Kalika je izlišno i komentarisati. Pričati o Tito-komunizmu u duhu kasnih četrdesetih i ranih pedesetih godina prošlog veka ( kao da poluvekovnog terora, pljačke i rasrbljivanja na svim nivoima nije ni bilo ), predstavlja potpuno odsustvo bilo kakve skrupuloznosti u razmišljanju i tumačenju istorijskih činjenica. Nazivati, po vrhu svega, ''antititoističkim jednoumljem'' bilo kakav prigovor vladavini Josipa Broza Tita, zaista je previše.
Kad uz Lazanjskov tendenciozni i sramni tekst pročita još ovakve i slične komentare, čoveka prosto preplavi očaj usled spoznaje katastrofalnog misaonog haosa koji je ovladao duhom srpskog naroda.
Kakva konfuzija i anarhija u stavovima, kakvo odsustvo nacionalne svesti!
Pa kakvom se mi preporodu i izbavljenju nadamo kao narod, kad čak ni Josipa Broza Tita još uvek nismo ( većinski ) prepoznali kao nesumnjivog neprijatelja srpskog naroda i time zauvek zapečatili ovu temu, nego još uvek odnekud iskrsavaju njegovi, ne tako malobrojni obožavaoci, poluoobožavaoci, simpatizeri.
Mislim da je taj misaoni haos posledica potpunog odsustva misaone srčanosti kod savremenih Srba. A pod misaonom srčanošću podrazumevam spremnost da se Istini gleda u oči, ma kako bila neugodna po našu sujetu ili intimne čežnje.
I istina o Josipu Brozu Titu je jasna i neumoljiva i ona se ne može zasladiti nikakvim ''ratnim krstaricama'' i ''nosačima aviona''.
Preporuke:
0
0
52 sreda, 05 maj 2010 01:07
dragoslav pavkov@ Gorštak
A pod misaonom srčanošću podrazumevam spremnost da se Istini gleda u oči, ma kako bila neugodna po našu sujetu ili intimne čežnje.


Pa sakupite "misaonu srčanost" i proanalizirajte ono što je Zemunac napisao,a ja potpisao.
Ali,ako je ikako moguće bez čitanja Brozovih misli,već pokušajte da otkrijete ko mu je od Srba pomagao da 40 godina neguje svoj kult ličnosti.Gospodine Gorštače;Lično sam bio u masi građana okupljenoj na dočeku tela JBT u Beogradu.Kao sedamnaestogodišnjaku uopšte mi nije bilo neobično što plače bukvalno svako koga sam video na prostoru ispred železničke stanice.Uveče,ušao sam u kolonu građana kod filozofskog fakulteta i strpljivo mic po mic posle 2-3 sata prošao pored odra koji je bio postavljen u Saveznoj Skupštini.Par dana kasnije gledao sam pogrebnu povorku ispred kliničkog centra...
Ni u jednom od tri susreta sa Titovim lešom nisam primetio da je neko u kožnom kaputu ili uniformi izgonio narod iz kuća ili ih pendrečio da plaču.A plakala je većina okupljenih.Može biti da su neki plakali od sreće što je Tito konačno "bacio kašiku",ali ipak mi se čini da ga je većina žalila.
Nije tačno da je u to doba ispovedanje vere bilo zabranjivano i onemogućavano.Tačno je da ste morali da odlučite:Volite li više Crkvu ili Partiju.Komunizam je širokim narodnim masama predstavljen kao jedna nova,humanija religija sa svojom crkvom koja se zvala CK,-a dve crkve ne idu zajedno.Vi se barem razumete u ekumenizam.Sada možemo da ne izlazimo iz crkve,ali koga briga?
Sve više nam fale radnički saveti,zborovi radnih ljudi,stanovi solidarnosti,a naročito nam nedostaje sud udruženog rada.Mislim da je Lazanski napisao jedan člančić čisto "da ne prsne" kad vidi šta se radi od ovog grbavog naroda,pa nije zaslužio ovoliku pljuvačinu.A mi,obični Srbi (i ostali) bi trebali da prestanemo da mantramo o svetskim procesima nego da "svaki svoga uhvati subašu",što je znao slepi guslar pre 200 godina kako se radi-a ne znamo mi u eri informacionih tehnologija.
Preporuke:
0
0
53 sreda, 05 maj 2010 01:35
Smit
Zadnja recenica je onako, bas, lazanski cinicna.
Preporuke:
0
0
54 sreda, 05 maj 2010 02:40
Goran Jevtović
Dragoslave, sve ovo što napisaste samo 1 posto pije vodu. Zašto? Pa brate, DIKTATURA najgoreg oblika od 43-će nas Srbe je dovela u red, a zatim i isprala mozak. Sve ostalo je bilo lagano.
Da ne mlatim više, jasno je kao dan šta se dešavalo, naravno nama Srbima.
Svi ostali zaista za njim trebaju da plaču. Napravio ih je prvo narodima, a drugo, stvorio uslove da naprave države.... I tako dalje. Itd...

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
55 sreda, 05 maj 2010 04:52
Vrt Toronto
I ja sam voleo kaubojske filmove i navijao za jadne indijance.
Preporuke:
0
0
56 sreda, 05 maj 2010 08:03
m. -ić
Što se druga nam Tite (dugouzlazno i) tiče, to je bila cena za nauku. Svaka se nauka plaća, Srbi su svoju obuku platili drugu Titi , i to skupo, papreno. Platili jesu, ali da li su i naučili išta? Nisu. Ako su platili, a nisu naučili, ko im je kriv. Najgore je to što Srbi nisu morali nikome ništa plaćati da su na vreme promislili i sagledali.

Kažu, u muškim kupatilima, po internatima, klubovima, itd, ide šala gde se momci poskidaju i stanu pod tuševe, a neki šaljivdžija baci paru da zazveči. I mislite li da se neko slučajno sagne da podigne? I ako se sagne prvi put, mislite li da se neko slučajno sagne drugi put da podigne? A Srbi se saginju li saginju, više te pare ni nema na podu, Srbi se opet saginju. Srbima je dovoljno da neko kaže, ima jedna para na podu, euroatlantske integracije, sporazum o pridruživanju, beli švengen, i Srbi se više ni ne uspravljaju. Znaju i oni da pare nema, na svoju se nesreću saginju, ali ko vele, možda se i zadesi, pa se posreći. A možda im je i lepo tako, sagnutima.

A sada i g. Lazanjski uze da ubeđuje Srbe: beše li lepo kada se Srbi prvi put sagnuše. E pa ne beše lepo. Boli i danas, što od šuljeva, što od sramote, što od tuge. Najviše zato što to nikako da Srbima uđe u glavu.
Preporuke:
0
0
57 sreda, 05 maj 2010 09:14
Srbin
Kada se razgrnu parole, razgrnu iluzije, razgrnu želje da se živi na tuđi račun, dolazi se do istine o tome kako je vladao Josip Broz Tito.
Tito je došao na vlast na antisrpskom projektu i održavao se na vlasti antisrpskom politikom. Srbi su svuda bili manjina u organima u kojima su se donosile suštinske odluke. Svi su bili udruženi protiv Srba: Hrvati, Muslimani, Slovenci, Šiptari, pa i Makedonci - i svi su bili okupljeni oko Tita i Titu davali snagu da provodi antisrpsku politiku. Na tom principu i Boris Tadić danas vlada u Srbiji.
Zapad, katoličko-judejsko-islamski, je pomogao proterivanje Srba iz svih delova Jugoslavije, tako da su etnički (od Srba očišćene, sa ikebana procentom učešća) čiste teritorije Hrvatske, Fderacije BiH, Kosova i Metohije, sa tendencijom nestanka Srba i u Crnoj Gori i Makedoniji, dok je taj isti Zapad, u isto vreme, primenom sile, od Srbije napravio novu malu Jugoslaviju, koja treba da se završi pogubno po Srbe i na štetu Srba, kao što je završena velika Jugoslavija. U ovakvoj Srbiji, novoj maloj Jugoslaviji, Srbi su u pravima i mogućnostima ISPOD prava nacionalnih manjina.To je cilj Zapada. Zato i danas u Srbiji vlada "ekipa" koja počiva na podršci onih koji sanjaju o nestanku Srba.
Što se tiče "udobnog" i lakog života, za vreme Tita, deo stanovništva koji je živeo od zemlje, bio je u teškom položaju, i na njihovom propadanju živeli su lako oni koji su talambasali parole o "velikom" Josipu Brozu Titu. Račun za takav život danas se najviše plaća i ogleda u Srbiji: seoska domaćinstva u Srbiji dotrajavaju, starci umiru, mladih nema - Srbija umire. (U gradovima su uništene fabrike, tako da nema izvora nacije ni u gradu ni u selu, a osnov nacije je uvek bio na selu). Oni, koji danas šire iluzije o Titu i njegovoj magičnoj moći koja omogućuje da se dobro živi bez muke, mogu širiti i druge iluzije, i druge bajke, ali se kad tad moraju suočiti sa istinom. Suočavanje sa istinom je jedini način da se krene napred.
Preporuke:
0
0
58 sreda, 05 maj 2010 09:29
b.s.
@Teofilo...Zahvaljujem na svakoj reči!
Preporuke:
0
0
59 sreda, 05 maj 2010 09:47
brm
@ gorštak
"U antititoizmu drugih komentatora ''brm'' odnekud nađe ''staljinonostalgiju'' zbog koje mu dođe ''da se ubije''?!?! "
KOMENTAR IZNAD GORŠTAKOVOG:
"Staljin je shvatio da država počiva na jedinstvu, zajedničkom jeziku i kulturi, sabornosti, a ne na slavljenju lažnih različitosti...
Staljin je kao Gruzin dao prednost Rusima, nauštrb boranije od koje inače ne može da se napabirči državotvornost.
Zato Staljina poštujem.."

stvarno odnekud nađoh ''staljinonostalgiju''
uzgred istina je bila "sasvim drukčija"

no možda je problem u ovome što pošteno priznaje Pavkov, s kim se obično slažem:
"Lično sam bio u masi građana okupljenoj na dočeku tela JBT u Beogradu.Kao sedamnaestogodišnjaku uopšte mi nije bilo neobično što plače bukvalno svako koga sam video na prostoru ispred železničke stanice.Uveče,ušao sam u kolonu građana kod filozofskog fakulteta i strpljivo mic po mic posle 2-3 sata prošao pored odra koji je bio postavljen u Saveznoj Skupštini."

e pa vidite JA NISAM PLAKAO KAD JE TITO UMRO - bio sam besan što je prekinuta utakmica na kojoj je zvezda vodila posle serije poraza od Hajduka..
TO JE REAKCIJA NORMALNOG SRBINA .. Srbija mora da se vrati normalnosti a to svakako nije ni
a) VELIČANjE STALjINA
B) VeLIČANjE KRALjEVINE JUGOSLAVIJE U KOJOJ SU SRBI "NESEBIČNO" ISPALI MAJMUNI, jer su "plemenito" pomogli svojoj braći umesto da se "sebično" dogovore ѕa Italijanima...dogod Srbima budu veći prijatelji Hrvati od Italijana biće i Tita i Titića(Tadića)
v) KUKNjAVA NA SAD I FRANCUSKU - države koje samo gledaju svoje interese i ništa više i čekanje da majka Rusija reši naše probleme umesto nas
i još puno toga..
a ova serija ovakvih članaka o Titu je BOLEST....teška mentalna...a nažalost i većina komentara...
Preporuke:
0
0
60 sreda, 05 maj 2010 10:16
Vladimir
Tito i titoizam, imajuci u vidu i pozitivne i negativne osobenosti vremena socijalisticke Jugoslavije, cini mi se da treba sagledavati u svetu temeljne dileme: da li je svaki socijalzam, pa i onaj koji ima Titovo obelezje, bolji od svakog kapitalizma (ukljuucujuci i oblik "drzave blagostanja", u drzavnom kapitalizmu). Ukoliko zelimo biti sasvim posteni, prisetimo se koliko je socijalno brizna bila Titova Jugoslavija, od besplatnog skolstva i zdravstva, do radnickih odmaralista i socijalne pomoci za nezaposlene.

Sa druge strane, relativna rigidnost, kada je rec o teoretskom suprotstavljanju zvanicnoj "ideologiji", o kojoj se danas tako mnogo govori, treba imati u vidu aktuelnu represivnu toleranciju, koja u stvari onemogucuje suprotsdtavljanje liberalnoj ideologiji.
Medjutim, danas izostaju oblici socijalne brige, tako da su oni koji se ne slazu sa, na primer, partijskom oligarhijom, cesto onemoguceni da imaju posao ili bilo kakav prihod - potpuno iskljuceni iz socijalne zajdenice, odnosno dehumanizovani kao pojedinci koji drustvo izlazu pogibeljnim opasnostima.

U tom smislu, ako bih vec morao da se jasno izjasnim, ja sam, nesumnjivo i bezuslovno za socijalizam, pre nego za bilo kakav oblik liberalne demokratije!
Preporuke:
0
0
61 sreda, 05 maj 2010 11:05
b.s.
@Srbin,
Srbine, hvala Ti na svakoj reči!
Preporuke:
0
0
62 sreda, 05 maj 2010 11:39
Branko
Ajde ljudi, pa shvatite već jednom...Komunizam je odigrao svoju ulogu u jednom periodu kada je okupirao ovo područje. Prva uloga mu je geostrateška a druga je odvraćanje ljudi od dotadašnjeg načina života: Vjera, Crkva, Moral, tradicija (i tada je bilo loših ljudi, ali društvo je bilo mnogo zdravije).Onda je nakon ispiranja mozgova, represije i ubistava učvrstio svoju poziciju ekonomijom. Daj ljudima rad, platu, fabrike i biće mirni i zadovoljni...A te plate i fabrike su došle od kredita omraženog kapitalizma?!
Kako licemjerno! Terorišeš zarad klasne borbe i protiv nepravednog kapitalizma a uzimaš kredite od njih! Mnogi to i dan danas zovu titovom genijalnošću??

Ali ono što me zabrinjava je činjenica da se komunizam vraća na velika vrata jer ovaj kapitalizam je i napravljen da se razruši i iz njega nikne "pravedniji svijet". A kakav će to svijet biti, pogledajte demonstracije na svim stranama svijeta. Svi traže komunizam kao pravedan oblik upravljanja društvom.

Kapitalizam je obmanuo ljude parama i predava ih u ruke (novog) komunizma. Slijedi era globalne kontrole a sve pod izgovorom bolje kontrole i preventive kriza...
Preporuke:
0
0
63 sreda, 05 maj 2010 11:54
Munze Konza
Naravno da ga ne volim, kao ni vi. Kad je umro, imao sam 9 godina, šta je to meni tada značilo? U kući niko plakao nije, naravno, te nisam osetio da se nešto dramatično desilo.

Samo, pričali Crnogorci nekad davno jednu priču iz boja, kako se neka junačina hvalila: "Ja, serdare, manu sabljom i desnicom rukom i odsiječem mu obje ruke. Pa manem sabljom i desnicom rukom, i odsiječem mu obje noge. A glava, pita serdar? E nju, Bogomi, odsiječe neka rđa što je došla sahat prije mene". Tako i mi danas - mnogo smo hrabri na Internetu, sve znamo, i ko je kriv, i zašto, i kako, samo ne znamo šta MI treba da uradimo. Nismo znali ni onda. Jedan je bio Kavaja, a i njega smo izdali. Napravili smo raskol u rođenoj Crkvi, pljunuli na ognjište, slavu, ikonu, rođeno dete, ako je bilo "protiv Tite". I sad tražimo pravdu? Nema je i neće je biti.

Pokrajine je pravio tamo gde je znao da neće biti otpora. Nije on sam sebe čuvao, Srbi su ga čuvali. Srbi su svoga Dražu prodali, predali i sttreljali, nisu to Hrvati uradili. Pametan je bio, pametan i kvaran - srpskim rukama je davio Srbiju i sad nemamo kome da se žalimo.

Danas pričati o Titu ispada smešno. Naši dedovi su ga doveli na vlast, naši očevi na njoj održali, a mi nastavljamo istim putem. Sa koga, izgleda, nećemo da skrenemo.
Preporuke:
0
0
64 sreda, 05 maj 2010 13:29
Vozi Miško za Srbina
„Suočavanje sa istinom je jedini način da se krene napred.“ Upravo tako! Ali, potrebno je i da razlučimo velike neistine koje opstaju uprkos činjenicama.

„Srbi su svuda bili manjina u organima u kojima su se donosile suštinske odluke.“
Suštinske odluke su se donosile konsenzusom! To znači da su Srbi u odgovarajućim organima morali da se slože sa odlukama!

„Svi su bili udruženi protiv Srba: Hrvati, Muslimani, Slovenci, Šiptari, pa i Makedonci - i svi su bili okupljeni oko Tita i Titu davali snagu da provodi antisrpsku politiku. Na tom principu i Boris Tadić danas vlada u Srbiji.“
Mešate babe i žabe, ali ću se zadržati na Titu i njegovom vremenu. Strogo formalno, naglašavam to, nije mogla biti donešena niti jedna jedina odluka bez konsenzusa, pa je tako i Ustav iz 74. donet uz saglasnost SRPSKIH ČLANOVA odgovarajućih organa!

„Što se tiče "udobnog" i lakog života, za vreme Tita, deo stanovništva koji je živeo od zemlje, bio je u teškom položaju, i na njihovom propadanju živeli su lako oni koji su talambasali parole o "velikom" Josipu Brozu Titu.“
Ovo je neistina koja ne služi razumevanju Titovog vremena i njegovog načina opstanka na vlasti. I srpsko selo je imalo svoje „Periklovo doba“, setite se samo „zelenog plana“, bilo je para „ko blata“, mnogi pokupovaše traktore i kombajne, sagradiše kuće na sprat i NIKADA ne vratiše kredite. Dobar deo srpskih seljaka je bio (POT)KUPLjEN... I to je tehnologija vlasti!
Preporuke:
0
0
65 sreda, 05 maj 2010 14:02
brm
@ munze konza
"Naši dedovi su ga doveli na vlast, naši očevi na njoj održali, a mi nastavljamo istim putem. Sa koga, izgleda, nećemo da skrenemo."

ovo je problem na koji se stalno vraćam i nemam odgovor...na momente razmišljam kao ti..npr. za vreme srpsko hrvatskog rata na HRT je bila serija kontakt emisija neke Željke Ogreste na kojoj su celu godinu jednom nedeljno bila po dva gosta - univerzitetska profesora, koji su u doba Tite robovali minimu 5 godina za Hrvatsku...4 emisije mesečno puta 12 pa sad vidite koliko ih je ... hrvatskih doktora nauka na titinoj robiji..

uzalud sam se preslišavao koliko je srpskih intelektualaca (ne golootočana oni su za mene još ekstremniji od titoista) robovalo za Srbiju...
ali sa druge strane..Tita je te naše koji bi potencijalno robovali jednostavno poubijao 42. - 48...
tako da nemam odgovor...
opet gledajući moju generaciju 60 i neke - svi mi koji smo oduvek protiv komunizma I NISMO PLAKALI KAD JE TITA UMRO ili smo emigrirali i postali uspešni uglavnom u SAD i Kanadi..ili smo ovde niko i ništa uprkos obrazovanju i kompetencijama...
elita se nije promenila... da li ću i ja i meni slični jednom spadati u "Naše dedove koji su ga doveli na vlast i naše očeve koji su ga (Tadića ili nekog drugog Titića) na njoj održali"?
zvuči mi nepravedno..
Preporuke:
0
0
66 sreda, 05 maj 2010 17:06
Srbin
Za „Miška koji vozi“
Mešate babe i žabe, ali ću se zadržati na Titu i njegovom vremenu. Strogo formalno, naglašavam to, nije mogla biti donešena niti jedna jedina odluka bez konsenzusa, pa je tako i Ustav iz 74. donet uz saglasnost SRPSKIH ČLANOVA odgovarajućih organa!

Nema ovde ni baba ni žaba, bar što se tiče mojih navoda. Jednostavno, posle likvidacije visokih i najviših srpskih predstavnika, one niže strah hvata do kostiju, treba preživeti. Rob je uvek klicao batinašu, i klanjao miu se. Tako je batinaš Broz dolazio do „konsenzusa“. Ovde istaknimo da je čitava grupa srpskih profesora Pravnog fakulteta u Beogradu bila prognana sa Fakulteta zato što je iznela mišljenje o Ustavu koji je Broz nametao 1974. godine, a mišljenje se nije slagalo sa Brozovim „konsenzusom“.
I srpsko selo je imalo svoje „Periklovo doba“, setite se samo „zelenog plana“, bilo je para „ko blata“, mnogi pokupovaše traktore i kombajne, sagradiše kuće na sprat i NIKADA ne vratiše kredite

„Periklovog doba“ za selo NIJE bilo. Taj „zeleni plan“ bio je akcija ograničena i po obimu i po vremenu, i zato nije dala rezultate ni na dužu stazu ni na širem prostoru. Ponavljam, srpsko selo danas najbolji je dokaz „uspešnosti“ Titove argarne politike.
Nema tih kuća „na sprat“, i ako ih ima – prazne su, a inflatorne krediti su koristili svi koji su mogli, dok je Zapad davao nagradu Brozu za provođenje „nesvrstane politike“ u interesu Zapada. Čim je Varšavski pakt prestao da postoji, a Sovjetski Savez se raspao, interes Zapada za „Titovom Jugoslaviom“ je nestao pa je, razbivši tu Jugoslaviju, sva svoja davanja naplatio SAMO od Srba i Srbije, i još naplaćuje.
Preporuke:
0
0
67 sreda, 05 maj 2010 18:33
Observantes
Izgleda da je srpski „prosperitetni maksimum“ limitiran onim što se zove Broz. Kao da nam poručuju: prihvatite ponovo „Broza- iluziju o svetloj budućnosti“ (EU) i biće vam „lepo“ pa dok traje... Zato ima ovoliko zaludnih Srba koji pate za njim (tj. za EU kao titovskim Pavlovljevim refleksom). Čovek je bio antisrpski monarh (doživotni ovo, doživotni ono...), antisrpska mašina. Bilansi njegove vladavine po srpski narod najbolje govore. Da je živeo hiljadu godina toliko bi trajala Jugoslavija. Možda bi trajala i večno ali pod jednim uslovom: da Tito ne bude neki Srbin (ubistvom Kralja Aleksandra to su poručili na vreme ali Srbi ne čitaju „poruke“ pa i kad su jasne, drastične i očigledne). I u tome je suština. Broz je bio koeficijent u trajanju kojim kad se pomnože sve srpske ratne pobede ( s ogromnim stradanjima i žrtvama) dobijemo u bilansu ovo srpsko danas. Tito, to je bio antisrpski dugoročni projekat, govori nam sadašnjost. Jer, da nije tako zašto Milošević nije mogao postati novi Tito? Kad je došao red na „srpskog Tita“ ( da vlada bar 30 godina) onda ne može i promptno se Titova antisrpska konstrukcija ( administrativne granice, ustav 1974...) legalizuje, rećiće nam Genšer, Vojtila, oni što su sipali bombe... Titu nije mogao da se desi 5. oktobar ali se zato Miloševiću desio. I to govori o svesti u ovom narodu koju su neki pomenuli u komentarima. I na kraju, da je Milošević bio kršten u katoličkoj crkvi Jugoslavija bi možda trajala (komentar na poslednju rečenicu ove kolumne g. Lazanskog).
Preporuke:
0
0
68 sreda, 05 maj 2010 20:08
Vozi Miško za Srbina i obožavaoce
U sukobu sa činjenicama ne vrede „duhovitosti“, masna i/ili velika slova i slepa arogancija prema stavovima oponenata. Znate li zašto? Zato što su činjenice „tvrdoglave“ i ne daju se ućutkati drekom i galamom.

Porediti Broza i Tadića u bilo kom smislu je mešanje baba i žaba, a dolikuje politički nepismenim osobama.

Sa Pravnog je isterano 8 profesora. Oni nisu bili članovi nijednog od „odlučujućih organa“, a isterali su ih sami Srbi, članovi tih Titovih „odlučujućih organa“. Ponavljam, bio je potreban konsenzus i nije bilo moguće doneti te porazne odluke po Srbiju, bez učešća i „aminovanja“ samih Srba, veoma visokih državnih, skupštinskih, partijskih i inih funkcionera. Nešto o tim srpskim funkcionerima koji su prihvatili Ustav iz 74. imate pročitati u knjizi Slavoljuba Đukića, koju je on veoma produhovljeno nazvao „Političko groblje“.

Činjenice o srpskom selu. Da ga je Tito upropastio, danas, 30 godina od njegove smrti, valjda bi se video kakav takav boljitak. „Zelenog plana“ sam se uhvatio jer lično poznajem srpske seljake, moje rođake i prijatelje, koji su se na njemu uzdigli u bogate i uspešne domaćine, sa kućama na sprat i punim hangarom automobila i poljoprivrednih mašina. Pomenuću vam sela oko Smederevske Palanke, Azanju, najveće srpsko selo, sela oko Velikog Gradišta, u Toplici, Ruma u Sremu, Zmajevo u Banatu... I, naravno, spreman sam da vas uhvatim za ruku i odvedem tamo, redom, da se lično uverite u ovo što govorim. I nije bio samo „zeleni plan“, bilo je još mnogo toga.

Da Srbi i posebno srpski seljaci nisu bili zadovoljni Titovom vladavinom, teško bi se on bez potresa održao u Srbiji tolike decenije, pogotovo što se danas ispostavlja da je imao i ima toliko ljutih protivnika. Da ga srpski narod nije voleo i poštovao, teško da bi onako masovno krenuo za njegovim malim aparatčikom, koji u Titovo doba nebi stigao dalje od sekretara kakve partijske organizacije. -sledi kratak kraj-
Preporuke:
0
0
69 sreda, 05 maj 2010 20:13
Vozi Miško za Srbina i obožavaoce
KRAJ
Iz vaših poruka shvatam da u Titu i titoizmu vidite uzrok svekolike srpske nesreće. Tu se apsolutno slažem sa vama, Tito je satrap srpskog naroda i Srbije, uz ogradu da ja u njemu vidim samo jedan od uzroka naše sadašnje propasti i da je onaj najveći ipak u nama samima.

Takođe, vidim da i u Tadiću gledate lošu vlast po Srbe i Srbiju. I tu se slažem sa vama, ali opet uz ogradu da on nije ni prineti Brozu, ama baš niti u jednom jedinom smislu.

Završio bih u skladu sa vašim sledećim rečima: „Suočavanje sa istinom je jedini način da se krene napred.“ Istina je kompleksna i nikada primitivna. Prostim negiranjem evidentnih rezultata titoizma se ne mogu pobediti sećanja i osećanja njegovih savremenika. Naprotiv!
Preporuke:
0
0
70 četvrtak, 06 maj 2010 00:15
Teofilo Stivenson
G. Vozi Miško,

Uz najbolju volju, ne vidim šta su argumenti za Vašu tvrdnju. Selo je dobar primer. Ono što su Izrael, sa najneplodnijom zemljom na svetu, Holandija, i druge zemlje učinili u poljoprivredi, treba koristiti kao reper kada pišete o srpskoj poljoprivredi. Znam da je Tito bolje vodio srpsku i jugoslovensku poljoprivredu od ukrajinske, i da je pismenost bila visoka po svim standardima UN (tu spada i Sudan), ali dajte makar neke rezultate kada govorite o srpskom selu (Vojvodina, recimo), srpskim zanatima i malim preduzećima, ekonomiji koja se raspala sedamdesetih pa danas ministar finansija nije bolji od svakog priučenog accountanta koga za pola sata angažujete u predgrađima Zapadnih gradova da Vam popuni prijavu za porez.

Tadić je završetak procesa koji su osnivači srpske grobnice, Jugoslavije, Karađorđevići, započeli, a Tito mu ozvaničio cilj i doveo ga do krajnjih konsekvenci - građanski rat, nestanak zemlje, srpskih teritorija, crkve i nacije.

Tadić, poput Tita jeste nejasna istorijska i politička figura. Nejasnog porodičnog, političkog bekgraunda. Kako je zaista stigao tu gde jeste? Narodnom voljom? On je, poput Tita, čovek neodgovarajućeg obrazovanja i kvalifikacija, ispodprosečan student i profesionalac, instrumentalizovan spolja. Poput Tita, ali daleko blatantnije, donosi odluke na štetu srpskog naroda. Pošto se istorija ubrzava, u slučaju Tadić se rad na štetu Srba vidi brže, jasnije. Tadićevo selo je stepen niže od Titovog, ekonomija je pred bankrotom, a novca sa Zapada neće stići, teritorije su manje, crkva podeljena, jezik, pismo napadnuti. Srbija je kao i SFRJ regionalizovana, a Titovi zastavnici koji su srpsku šajkaču zamenili mesnim nareskom, danas su NATO kursisti.

Ideja da smo Tadića samo izabrali nije sasvim tačna. Tadić je najfavorizovanija figura u neslobodnim medijima i na neslobodnim izborima. A kakav mu je diktatorski potencijal videli biste u slučaju novog devetog marta ili poraza na izborima. Bio bi mnogo gori od Miloševića.
Preporuke:
0
0
71 četvrtak, 06 maj 2010 00:30
gorštak
Šta je to titoizam?
Titoizam je jedan od društveno-političkih sistema druge polovine HH veka, koji je zbog specifičnog geostrateškog položaja SFRJ u međublokovskim obračunima izrastao u krajnje neobičan pogled na svet, milenijumima pre toga potpuno nepoznat i nezamisliv.
Taj se pogled na svet zasniva na ubeđenju da se smisao čovekovog postojanja sastoji u težnji da se sa što manje rada i napora što više uživa u svim mogućim zadovoljstvima, da čovek nije stvoren da bi živeo, radio i stvarao ''u znoju lica svog'' ( kako se činilo od postanka sveta ), nego da bi neprestano udovoljavao svim svojim nezasitim prohtevima, ma koliko oni bili destruktivni po državu, naciju, okolinu, moral, pa i njega samog.
Zahvaljujući američkim kreditima ( po nekim procenama preko 130 milijardi dolara ), kojima je Tito nagrađen za svoju ''neposlušnost'' Istočnom bloku, takav ekstremno hedonistički način života je i omogućen tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.
No, pošto je odradio svoj deo posla za zapadne osvajače, američki krediti su presušili, a ''blagostanje'' se rasprslo kao mehur od sapunice, ( kao i svako blagostanje koje nije stečeno ''u znoju lica svog'', nego na mućku i prevaru ). I umesto da pogledaju toj istini u oči, da se pokaju za svoju lakomislenost i sa muškom srčanošću prihvate večnu i nepromenjivu istinu o životu kao golemoj muci i nevolji koja se savladava isključivo verom, ličnim trudoljubijem i samopregorom, generacije stasale u ''Titovom blagostanju'' kukavički nariču za svojim potrošačkim mesijom i ''lakoćom postojanja'' kojom ih je svojevremeno darovao.
Pa bi i trideset godina nakon smrti da ga dozovu iz mrtvih i povampire u novom obliku - kao nekog ''demokratskog mesiju'' koji će nas ponovo omiliti zapadnim ''dobročiniteljima'' i obnoviti ''izgubljeni potrošački raj''.
Ali život je surov i odvija se po nekim mnogo dubljim zakonitostima od onih u koje mi u svojoj lakomislenosti i površnosti želimo da verujemo.
Preporuke:
0
0
72 četvrtak, 06 maj 2010 09:04
@Gorštak
Bravo Majstore! Zato i treba da naši đaci, posle obučavanja veštini čitanja i pisanja, da pređu na Postanje, Prvu Knjigu Starog Zaveta, ali ne na sam početak ("U Početku Beše Reč. I Reč Beše u Boga i Bog Beše Reč!"), već na momenat Isterivanja Adama i Eve iz Raja: "I Radićeš za Hleb Nasušni u Znoju Lica Svog... I Rađaćeš Decu u Bolu... I Bićeš Podložna Njegovoj Volji...". Nekima će zvučati surovo, ali da li je to manje surovo nego početak "bukvara" malih Japanaca i Švajcaraca: "Naša zemlja je mala i siromašna i zato moramo mnogo da radimo, da bismo dobro živeli!" Znači, osnovna je Skromnost ili kako Propovednik reče STRAH GOSPODNjI, tj. svest da je ČOVEK OGRANIČEN I SMRTAN. Sve ostalo je KULA VAVILONSKA, makar bila ateistička, makar bila titoistička, makar bila europejska. Uostalom, niko se nije bavio time KAKO JE GRAĐENA KULA VAVILONSKA?! Dobrovoljno ili kulukom!? Moj mali prilog toj temi:

VAVILONSKA KULA

Rekli su da Boga nema!
(Neki su se ispravili:
"Možda ga i ima,
ali je svejedno!")

Dalje su rekli,
da su svi ljudi braća!
I odmah su tražili,
da budu najstariji.
(A ko ne sluša starije,
zna se šta sleduje!)

Pa zašto zidaju tu...
Vavilonsku kulu?!
Koga ili šta
žele da dostignu?!

Zašto smo im
i mi potrebni?!
Šta ćemo i mi
u tom naumu?!

(izvinjavam se uredništvu NSPM-a, više puta sam navodio ovo svoje stihoklepanije, ali ono, oprostićete mi taštome, odgovara ovom mestu!)
Preporuke:
0
0
73 četvrtak, 06 maj 2010 09:56
Mario Kalik
@ thinking maize

Neću vam reći svoje etničko poreklo. Ne zato što sam ga već jednom spomenuo u nekoj diskusiji, već zato što je to krajnje neprihvatljivo za jednu raspravu koja treba da ima neki nivo, a ja se nadam da ga ovde koliko-toliko možemo očuvati. Kada se spekuliše o nečijem poreklu, i to koristi kao argument za nekakav zaključak, makar i u vašoj, tolerantnijoj verziji, dostojanstven čovek odbija da se o tome izjašnjava, jer vređa njegovu ličnost. Zapravo, groteskno je da na osnovu nečijeg imena zaključujete o njegovom poreklu. Pretpostavljam da onda i Emir Kusturica ne bi trebalo da bude Srbin? Kao ni Marin Držić, Josip Ruđer Bošković, Skender Kulenović itd.?

Vidite, upravo to što (etno)nacionalisti primarno dele ljude po etnijama, jeste ključan problem. To se na NSPM-u, u komentarima naročito, provlači na sve strane. Moje stanovište je klasno, odnosno ja primarno delim ljude po klasama. I zato je moja kritika srpskog nacionalizma klasna, a ne sa pozicije nekog drugog nacionalizma ili autošovinizma, kakvo zastupa tzv. Druga Srbija. Ova ne napada samo srpski nacionalizam, već često čitav srpski narod i njegovu celokupnu tradiciju. Ja to naravno ne radim, čak sam imao dosta tekstova na tu temu, možete videti naročito "Liberalni fašizam i rasizam u Srbiji".

I baš zato što ne napadam s ovih drugih pozicija, računam da legitimno mogu reći svoje mišljenje. Kada bih kao ustaša ili rodomrzac iz redova Druge Srbije ovde napadao čitav srpski narod, ne samo da ne bi imao mogućnost da nešto više kažem, nego ne bi ni trebalo da imam. Za mene šovinizam prema Srbima nije ništa manje neprihvatljiv nego šovinizam prema Hrvatima ili Muslimanima...
Preporuke:
0
0
74 četvrtak, 06 maj 2010 10:23
Mario Kalik
@ thinking maize

Sami ste spomenuli jednu socijalističku i jugoslovensku opciju kod Srba. To je lepo, i zato vama konkretno odgovaram, za razliku od drugih, sa kojima je nemoguće pristojno diskutovati. Baš tu liniju srpske tradicije želim da rehabilitujem, da pokažem da komunizam i jugoslovenstvo nisu "antisrpski" projekti i da je jedini spas potlačenih na ovim prostorima, bez obzira koje nacionalisti bili, u politici koja je socijalistička i jugoslovenska. Jer, nemamo mi problem primarno sa nacionalizmima drugih jugoslovenskih naroda, već sa evroatlantskim imperijalizmom koji je ove prethodne koristio za rušenje Jugoslavije, a danas vlada tim prostorom kao svojim kolonijalnim područjem, u čemu mu naravno pomažu vladajuće strukture u našoj i susednim državama. Jugoslavija nije mogla da opstane kao jedinstvena i socijalistička, jer je kao takva bila smetnja prodoru zapadnog kapitalizma. Ali, kao niz "nacionalnih" država sa ekonomijom pod kontrolom stranog kapitala može i treba da uđe u evroatlantske integracije. Baš licemerno!

I tu je ključno središte problema koje nacionalisti svih boja ne uviđaju. Kapital ne poznaje granice, vidimo da sve više to važi za same naše kapitaliste. Zato i otpor Kapitalu ne sme da poznaje granice. Zato i govorim da je npr. Srbinu pravoslavcu radniku klasno bliži Hrvat katolik radnik nego Srbin pravoslavac kapitalista, a taj zajednički klasni interes je odlučujući i treba da bude odlučujući.

E sad, naravno da sam svestan da taj napredni potencijal više postoji, kad se pogleda prethodna istorija, kod Srba nego kod Hrvata. Međutim, to što smo imali međusobno krvave sukobe ne znači da zauvek treba da ostanemo s različitih strana barikada. Kao što rekoh, nemamo drugog izlaza od radničkog internacionalizma. Kada većina Hrvata radnika iživi konačno "svoju" nacionalnu državu, probudiće se iz tog nacionalističkog sna, i shvatiti da su i dalje eksploatisani. A onda će nužno prići Srbima radnicima u zajedničkoj borbi protiv kapitalista.
Preporuke:
0
0
75 četvrtak, 06 maj 2010 10:25
Mario Kalik
@ thinking maize,2. deo

Sami ste spomenuli jednu socijalističku i jugoslovensku opciju kod Srba. To je lepo, i zato vama konkretno odgovaram, za razliku od drugih, sa kojima je nemoguće pristojno diskutovati. Baš tu liniju srpske tradicije želim da rehabilitujem, da pokažem da komunizam i jugoslovenstvo nisu "antisrpski" projekti i da je jedini spas potlačenih na ovim prostorima, bez obzira koje nacionalisti bili, u politici koja je socijalistička i jugoslovenska. Jer, nemamo mi problem primarno sa nacionalizmima drugih jugoslovenskih naroda, već sa evroatlantskim imperijalizmom koji je ove prethodne koristio za rušenje Jugoslavije, a danas vlada tim prostorom kao svojim kolonijalnim područjem, u čemu mu naravno pomažu vladajuće strukture u našoj i susednim državama. Jugoslavija nije mogla da opstane kao jedinstvena i socijalistička, jer je kao takva bila smetnja prodoru zapadnog kapitalizma. Ali, kao niz "nacionalnih" država sa ekonomijom pod kontrolom stranog kapitala može i treba da uđe u evroatlantske integracije. Baš licemerno!

I tu je ključno središte problema koje nacionalisti svih boja ne uviđaju. Kapital ne poznaje granice, vidimo da sve više to važi za same naše kapitaliste. Zato i otpor Kapitalu ne sme da poznaje granice. Zato i govorim da je npr. Srbinu pravoslavcu radniku klasno bliži Hrvat katolik radnik nego Srbin pravoslavac kapitalista, a taj zajednički klasni interes je odlučujući i treba da bude odlučujući.

E sad, naravno da sam svestan da taj napredni potencijal više postoji, kad se pogleda prethodna istorija, kod Srba nego kod Hrvata. Međutim, to što smo imali međusobno krvave sukobe ne znači da zauvek treba da ostanemo s različitih strana barikada. Kao što rekoh, nemamo drugog izlaza od radničkog internacionalizma. Kada većina Hrvata radnika iživi konačno "svoju" nacionalnu državu, probudiće se iz tog nacionalističkog sna, i shvatiti da su i dalje eksploatisani. A onda će nužno prići Srbima radnicima u zajedničkoj borbi protiv kapitalista.
Preporuke:
0
0
76 četvrtak, 06 maj 2010 10:46
Vid
za Vozi Miško

Stvarno ne znam s kojom pameću uzimaš srpsko selo kao pozitivan primer, kad je opštepoznato da je ono bilo ideološki neprijatelj Brozovog režima (zbog poštovanja kralja, crkve, krsne slave itd.), te da je kao takvo sistematski uništavano!
Znaš šta Miško, ajde vozi, ali stvarno, a usput pokupi i druga Lazanskog!
Preporuke:
0
0
77 četvrtak, 06 maj 2010 10:56
@Mario Kalik, a od thinking maize-a
Poštovani druže Mario, od Vas nisam tražio da se nacionalno izjašnjavate, to prosto nije dobar ukus. Jedino sam možda nešto temperamentnije izneo svoje srpstvo, no to je prosto činjenica. A da nisam imao nameru da vas bilo čime uvredim ili da izađem izvan okvira polemike, a na ovom sajtu, ilustrujem sledećim
redovima upućenim upravo Vama: "Poštovani druže Mario Kalik, više volim poštenog KOMUNISTU, ma koje nacije bio, nego ove KOMUNjARE, ma bili oni Srbi! Veoma dobro razlikujem ta dva pojma! Kao što primećujem i da su se onomad Srbi jatili u oficire (JNA), a sad se jate u popove... Ko što neko ovde reče: "Nije nam kriv Broz i događaji od pre 50-60 godina, krivi smo mi!" I ne smeta mi što (po imenu!) niste Srbin, ako smatrate da je nemoralna ova pljačka Srbije i srpskog naroda (kao i svih okolnih naroda!)". Toliko o tom pitanju. A kao Srbinu i pravoslavcu nisu mi strana razmišljanja o socijalnoj neravnopravnosti. Primećujem da su se pripadnici nekih drugih hrišćanskih konfesija, konkretno katolici (Leonardo Bof, Ernesto Kardenal), koristili marksističkom analizom da bi razumeli i umanjili (ako ne i uklonili) bedu u svojim sredinama. Takve napore cenim i oni, tj. združeni napori marksističke analize i skromnih posvećenih katoličkih duhovnika, uz prisustvo istinskih nacionalnih tribuna (Lula da Silva i dr.), omogućavaju ovu svakovrsnu emancipaciju Latinske Amerike! Nadam se i da će neopterećeni marksisti i neopterećeni pravoslavni hrišćani zajednički krenuti na rad uklanjanja glavnog zla čovečanstva, Združenog Finansijsko-Mešetarskog Kapitala, prave Kurve vavilonske modernih vremena!
U tom smislu pogledajte moj mali pesmuljak naveden uz poruku g-dinu "Gorštaku". Sa poštovanjem Bogdan Nikolić, alias thinking maize.
Preporuke:
0
0
78 četvrtak, 06 maj 2010 14:00
Vozi Miško za g.Teofilo Stivenson 1
Gospodine Teofilo,

Razumem vaše frustracije, jer ih delim sa vama, Srbinom i mnogim drugim čitaocima NSPM. Vaše inteligentne i, često, nadahnute komentare redovno pratim i, uglavnom, delim stavove koje ovde zastupate. Ovom poslednjem komentaru, naslovljenom meni, je teško išta dodati ili oduzeti. Ipak...

Moje dve glavne teze koje u „slučaju Tito i titoizam“ zastupam su, prva da je Tito iza sebe imao većinu Srba, kako „građana“, isto tako i „seljaka“ i druga, da nije dobro negirati očigledne Titove rezultate, samo zato što ga mrzimo i smatramo isključivim krivcem za sadašnje stanje u Srbiji. Naprotiv, da bi do kraja razumeli njegovu tehnologiju vladanja i šta nam se pod njim desilo, potrebno je titoizam valjano protumačiti i do kraja ispravno razumeti. Zbog budućih srpskih generacija.

O poljoprivredi.
Srpska poljoprivreda je u njegovo doba bila na prosečnom svetskom nivou, upravo sedamdesetih godina koje pominjete. U mnogim oblastima, recimo prinosu kukuruza i pšenice po hektaru planinske zemlje ili proizvodnji voća, recimo nama posebno mile šljive. Neke sorte kukuruza su na oglednim parcelama u Vojvodini davale veće prinose nego što je to bio slučaj u Americi (tadašnjem vodećem svetskom proizvođaču, danas je to Brazil).

Zemunski Institut za kukuruz je bio najbolji svetski institut u proizvodnji hibridnih vrsti kukuruza (preteče današnjih, transgenetski modifikovanih žitarica), a preduzeća koja su se bavila proizvodnjom i izvozom semena, kao što su Seme, Jugoseme ili Uljarica, u svome rangu takođe na svetskom nivou, kao i pomenuti institut. Iz tog vremena lično poznajem poslovanje malog „poslovnog udruženja“ (manje od 10 zaposlenih), sa prometom semena, ravnim današnjim „gigantima“ srpske poljoprivrede.

Za razliku od današnje jadne situacije, Srbija je bila u prilici da mnoge svoje poljoprivredne proizvode izvozi širom sveta, sa sve kod nas odškolovanim stručnjacima (kao tehničku pomoć UN).
Preporuke:
0
0
79 četvrtak, 06 maj 2010 14:07
Vozi Miško za g.Teofilo Stivenson 2
Danas je Srbija prinuđena da uvozi gotovo sve i čak, o bruke, i svinjsko meso iz Brazila (u čijoj smo proizvodnji još pre prvog svetskog rata bili poznati i priznati kao proizvođači i izvoznici).

Srpski seljak je imao, kao i svi ostali građani, priliku za besplatno školovanje (na selu su poznate i akcije protiv nepismenosti), kultura im je stizala pravo u domove, zdravstvo im je, osim što je bilo besplatno, bilo i pri ruci, imali su pored sebe veterinare, transport, benificirane cene goriva i naših visoko kvalitetnih poljoprivrednih mašina, jeftine kredite, bez žiranata i hipoteke(!), koji često i nisu vraćani i da ne nabrajam.

Osim poznatog „zelenog plana“, bilo je raznih drugih „planova“ i olakšica, irigacija, besplatnog semena svetskog kvaliteta, otkupa po garantovanim cenama, oglednih njiva sa kojih je prinos ostajao seljaku, itd. To su sve stvari zbog kojih je „vredelo biti seljak u Srbiji“ i protiv čega smo mi iz grada vrlo često gunđali.

Upravo sedamdesetih je srpska poljoprivreda doživela svoj procvat i vrhunac, a rezultati su se u mnogo čemu mogli meriti sa Holandijom i Izraelom. Ne u proizvodnji banana i pomorandži na pesku, a ni litara mleka po jednoj kravi, ali svakako u prinosu kukuruza po hektaru, u planinskim područjima i u Vojvodini, prinosu konoplje (industrijske), suncokreta, šećerne repe, hmelja, mente, šljive, maline, kupine... (Pomorandže smo, kao što znate, jednostavno uvozili, a uvezli smo i holandske krave, koje su u PKB-u, zamislite samo, dnevno davale isto toliko mleka kao i u Holandiji.).

Samo jedan jedini proizvođač je usred Rume, koristeći povoljne kredite, gajio 4000 tovnih svinja, sazidao kuću na sprat i montirao za tadašnje vreme čudo neviđeno, kapiju na daljinsko upravljanje. Uzgred, kasnije je napustio taj posao jer su ga zavidljivci politički proganjali kao „novopečenog bogataša“(!). Srpska posla!
Preporuke:
0
0
80 četvrtak, 06 maj 2010 14:10
gorštak
@Mario Kalik

I tu je ključno središte problema koje nacionalisti svih boja ne uviđaju. Kapital ne poznaje granice, vidimo da sve više to važi za same naše kapitaliste. Zato i otpor Kapitalu ne sme da poznaje granice.Zato i govorim da je npr. Srbinu pravoslavcu radniku klasno bliži Hrvat katolik radnik nego Srbin pravoslavac kapitalista, a taj zajednički klasni interes je odlučujući i treba da bude odlučujući.

Vi ste ovde gospodine samo delimično u pravu. Sa vama se potpuno slažem u vezi sa zlodejstvom Kapitala i neophodnosti bezuslovnog otpora njegovoj diktaturi. Ali grdna je zabluda da nosilac tog otpora treba da bude klasa ( radnička, proleterska ), a ne nacija, još je grđa da je ''Srbinu pravoslavcu radniku klasno bliži Hrvat-katolik nego Srbin pravoslavac kapitalista''.
Ako sam ja siromašan, a moj brat od strica bogat, to ipak ne sme biti razlog da se udružujem sa siromašnim Hrvatom, Mađarom, Holanđaninom, Amerikancem ( s kojima me, osim siromaštva, ne vezuje bukvalno ništa ), protiv sopstvenog brata od strica sa kojim me povezuje sve živo, samo zato što je neuporedivo bogatiji od mene.
Bez obzira na aktuelni teror Kapitala, najdublje čovekove emocije se ipak ne smeju premeštati iz sfere nacionalnog u sferu socijalnog, pogotovo kad za sobom imamo katastrofalno istorijsko iskustvo SSSR-a, Jugoslavije i drugih višenacionalnih tvorevina zasnovanih na principima proleterskog ''bratstva i jedinstva''.
Taj kvantitativni univerzalizam koji zagovarate vi ( kroz obnovu revolucionarnog socijalizma ujedinjenog radništva ), u suštini je destruktivan i kratkoročan, jer je mehanički i lažan, što je iskustvo Titove Jugoslavije i pokazalo.
''Ekonomska jednakost nije cilj života i nije sadržaj života'', kaže Nikolaj Berđajev, ''Organizovani proizvodni materijalni rad, koji je socijalizam obogotvorio takođe nije cilj života i sadržaj života. Socijalističko obogotvorenje beskvalitativnog materijalnog rada nastaje zbog gubitka cilja i smisla života.'
Preporuke:
0
0
81 četvrtak, 06 maj 2010 14:14
Vozi Miško za g.Teofilo Stivenson 3
Prva moja teza je da je Tito iza sebe imao većinu Srba, kako građana, isto tako i seljaka i da je krivica na nama zato što smo dozvolili da budemo kupljeni! Nije tu bilo čizme, motke, straha i sile, nego lagodnog života, u gradu bez motike, a na selu sa motikom, ali uz „blagu pomoć“ države.

Setite se otvorene granice, pasoša, slobode putovanja, jeftinog voza i benzina, evropskog paradajiz turizma, sindikalnog letovanja na „našem“ moru, jeftine kafane, pijace za sitniš...

Kupljeni smo dobrom a besplatnom školom, dobrim a besplatnim zdravstvom, lepim platama za malo rada i, što je još važnije, garantovanim radnim mestom, iluzijom da kao samoupravljači i mi o nečemu odlučujemo, bolovanjima „kad hoćeš“, beskrajnim sastančenjima, izlaskom u radno vreme na pićence, niskim cenama komunalija, lažnim kvalitetom života, koji se ogledao u mogućnosti jeftinog napijanja, slušanju pevaljki „na uvo“, „džaba“ cigaretama...

Druga moja teza je da nikako ne vodi dobrom negiranje očiglednih Titovih rezultata, samo zato što ga mrzimo i smatramo krivcem za sadašnje stanje u Srbiji. Bilo bi nam bolje da konačno pokušamo da shvatimo njegovu tehnologiju vlasti, kako nas je držao pokorne toliko dugo vremena i kako smo sami pristali da još za njegovog života potpišemo smrtnu presudu našoj Srbiji.

Štetne odluke po Srbiju nisu bile nametnute mimo Srba, naprotiv! I vama preporučujem da pročitate šta o srpskim funkcionerima koji su prihvatili Ustav iz 74. piše Slava Đukić.

O Tadiću se potpuno slažem sa vama, ali on je u odnosu na Tita minorna ličnost! Nema mesta bilo kakvom poređenju. I na našu i vašu žalost, ipak smo ga mi izabrali! Znam da vam je zbog toga teško kao i meni, ali je to tužna istina kojoj se takođe mora pogledati u oči. Pa Koštunica (čiji fan nikako nisam), je prosto nacrtao biračima o čemu se tu radi i oni su listom glasali za apsurd, „i Kosovo i EU“.
Preporuke:
0
0
82 četvrtak, 06 maj 2010 14:19
Vozi Miško za g.Teofilo Stivenson-KRAJ
Kao da smo deca, i jare i pare! Iako u toj propagandnoj skalameriji najgore vrste nema ni elementarne logike.

O današnjoj srpskoj privredi, kako industriji, tako i poljoprivredi, ne vredi trošiti vreme i reči, jer nje naprosto nema, ne postoji. Dovoljan je podatak da je BDP Srbije je na 67% 89. godine!

Za kraj, ne treba se bacati „drvljem i kamenjem“ na Karađorđeviće, krivica je isključivo do Aleksandra „Megalomanijaka“. Ali i do onih uticajnih Srba oko njega, koji isto tako nisu imali snage da se odupru zavodljivoj ideji navodne srpske veličine. „Prostiranje preko gubera“ nikada ne donosi ništa dobro, ni u ratu, ni u ekonomiji, a račun uvek plaća narod.
Preporuke:
0
0
83 četvrtak, 06 maj 2010 15:55
Srbin
Za „Vozi Miško...“
Tvoje reči:
«U sukobu sa činjenicama ne vrede „duhovitosti“, masna i/ili velika slova i slepa arogancija prema stavovima oponenata. Znate li zašto? Zato što su činjenice „tvrdoglave“ i ne daju se ućutkati drekom i galamom. «
Ni jednu činjenicu nisi naveo kao osnovu za svoje stavove, niti proveo ikakav dokaz, ikakav proces obrazlaganja bar jednog stava. Isto tako, ni jednu moju činjenicu i ni jedan moj zaključak nisi poništio. Jednostavno, nastupio si arogantno sa kvalifikacijama, a to je izraz kulture (nekulture), znanja (neznanja) i nenaviknutosti suočavanja sa istinama uopšte, a posebno sa „nepovoljnim“ istinama. Koje li su tvoje reference da možeš druge ocenjivati u životu??? Naravno, ne smatram referencom činjenicu da si se smestio u Tadićevu odbranu, što se vidi iz tvoje rečenice:
" Porediti Broza i Tadića u bilo kom smislu je mešanje baba i žaba, a dolikuje politički nepismenim osobama. «
Ova tvoja tvrdnja da se Tadić i Broz ne mogu ni u čemu porediti pokazuje ne samo „političku nepismenost“ nego pokazuje jednu praznu školu kroz koju si prošao. Na primer, oba se mogu porediti po diktaturi kojom vladaju i metodama kako vladaju. Kad bude mogućnosti odnosno slobode, o ovome će knjige biti napisane i objavljene.

Da ne pišem više o tome, jer se ja nisam smestio u Tadićevu odbranu da bih bio u svakom pogledu zaštićen i nagrađen. Osim toga, jedan moj odgovor NSPM NIJE objavio, a nije ni čudo, boje se posledica neslobode u kojoj živimo.
Preporuke:
0
0
84 četvrtak, 06 maj 2010 15:58
Srbin
Za „Vozi Miško...“
Što se tiče „Titovih uspeha na selu u Srbiji“ – skoro je bespredmetna svaka rasprava, na primer, sa tvojom rečenicom
«sa kućama na sprat i punim hangarom automobila i poljoprivrednih mašina. Pomenuću vam sela oko Smederevske Palanke, Azanju, najveće srpsko selo»
Srbija je pusta, i još više propada, sela su prazno, izumiru. Ne vredi tebi dokaze navoditi. Selo Azanja je uvek bilo ispred drugih sela u Srbiji, pre nego što se Broz rodio, i pre nego što je Broz određen da bude realizator antisrpskog projekta. Znam ja srpska sela mnogo bolje od tebe.
«Vozi Miško» što dalje od mene ...
Preporuke:
0
0
85 četvrtak, 06 maj 2010 22:27
Troglavski
Novinar „Politike" Miroslav Lazanski kaže da bi Rusija, da je zvala Srbiju, morala da pozove i Hrvatsku, Sloveniju, Bosnu, Crnu Goru i Makedoniju, što bi „bilo previše".
- Bilo bi nas kao na Pesmi Evrovizije i bili bismo zastupljeniji čak i od država bivšeg SSSR-a. Zato su verovatno odlučili da ne zovu nikog - kaže Lazanski.
--------------------------------------------
Miroslave, skidam kapu, za ovaj komentar.
Preporuke:
0
0
86 petak, 07 maj 2010 09:21
Vidojko
Što je mnogo, mnogo je .Ipak ste Vi mnogo bolji vojni nego politički komentator.
Preporuke:
0
0
87 petak, 07 maj 2010 09:29
Mario Kalik
@ gorštak

Kako može NACIJA da bude nosilac otpora diktaturi Kapitala kada je ta nacija iznutra podeljena na kapitaliste i radnike? Hoćete reći da će se Srbin kapitalista boriti protiv Kapitala zato što je Srbin? Besmisleno. Prilikom ulaska Crvene armije u Moskvu, Lenjin je lapidarno sročio ovu istinu: U svakoj naciji postoje dve nacije, radnička i ne-radnička.

Kažete da vas sa siromašnim pripadnicima drugih nacija ne spaja ništa osim činjenice da ste siromašni. Ali, pošto se pozivate na Berđajeva, trebalo bi da vas povezuje još nešto - duša (hrišćanska). Bojim se da vi stoga i religiozno (duhovno, hrišćansko), a ne samo klasno jedinstvo, podređujete nacionalnom. Kao što neće biti da vas sa "neuporedivo bogatijima" povezuje "bukvalno sve živo" - razdvaja vas upravo ta drastična razlika u bogatstvu koja uvek ukazuje na socijalnu nepravdu.

I ne radi se samo o klasnom jedinstvu sa radnicima drugih nacija, već i unutar vlastite nacije. Šta sa Srbima pravoslavcima radnicima koje eksploatiše vaš bogati brat od strica? Ili sa Srbima radnicima koji su ateisti ili komunisti? Jer ste i tada spremni da date prednost vašem bogatom bratu od strica?

Vidite, takva vrsta nacionalnog jedinstva sa eksploatatorima koju vi zagovarate njima samima ništa ne znači. Oni bez ikakve dileme eksploatišu ne samo pripadnike drugih nacija, već i svoje sopstvene. Njihove najdublje emocije na koje se pozivate već su premeštene iz nacionalne u socijalnu sferu; oni teže samo svom klasnom interesu, tj. interesu profita (kapitala). Oni zapravo prihvataju onu Lenjinovu misao.

Još samo da ovu istinu prihvate i oni eksploatisani. Još samo da oni prihvate ono što već prihvataju njihovi izrabljivači, činjenicu da između njih u suštini ne postoji nikakvo nacionalno jedinstvo. Da je "nacionalno jedinstvo" samo dimna zavesa koju često podmeću upravo eksploatatori da bi prikrili eksploataciju.
Preporuke:
0
0
88 petak, 07 maj 2010 10:11
Mario Kalik
@ gorštak, 2. deo

Berđajev - "Izvori i smisao ruskog komunizma", str. 152-153:

"U kritici kapitalizma komunizam je u pravu, zaštitnici kapitalizma nisu oni koji bi trebalo da razobličavaju nepravde komunizma jer oni samo čine da se reljefnije vidi istina komunizma. Nepravdu i laž komunističkod duha, laž duhovnog ropstva mogu da optužuju samo oni hrišćani koje ne možemo sumnjičiti kao zaštitnike interesa buržoasko-kapitalističkog sveta...Upravo je industrijsko-kapitalistička epoha potčinila čoveka vlasti ekonomike i novca i ne priliči njenim adeptima da uče komuniste jevanđeljskoj istini da čovek ne živi samo od hleba. Za mene je problem hleba materijalni problem, ali pitanje hleba za moje bližnje, za sve ljude je duhovno, religijsko pitanje. Ne živi čovek od hleba jedinoga, no živi i od hleba, za sve treba da bude hleba. Društvo treba da bude uređeno tako da za sve bude hleba, i tek tada će se duhovni problem postaviti pred čovekom u svoj svojoj dubini. Nedopustivo je zasnovati borbu za duhovne interese i duhovni preporod na tome da za veći deo ljudi hleb nije obezbeđen, to je cinizam koji budi opravdanu reakciju ateista kao i negiranje duha. Hrišćani treba da budu prožeti religioznim poštovanjem prema elementarnim, nasušnim potrebama ljudi, ogromne mase ljudi, oni ne treba da preziru te potrebe s tačke gledišta nekakve duhovne uzvišenosti. Komunizam je velika pouka hrišćanima, on ih često podseća na Hrista i Jevanđelje, na profetske elemente u hrišćanstvu."
Preporuke:
0
0
89 petak, 07 maj 2010 10:49
Mario Kalik
@ gorštak - kraj

Dakle, lepo je što se pozivate na Berđajeva. Međutim, njegova kritika komunizma je, kako vidimo, složenija nego što vi sugerišete. Možemo je svesti na sledeći stav: da bi se kritikovala laž komunizma, prethodno se mora prihvatiti njegova istina. Ili, drugačije rečeno, neka ćuti o komunizmu ko neće da govori o kapitalizmu. Znatno oštrije i odlučnije nego što vi govorite. Jer, vi o svom „neuporedivo bogatijem bratu od strica“, tj. kapitalisti, govorite dosta blagonaklono, i spremni da ste pred nekakvim iluzornim nacionalnim jedinstvom sa njim relativizujete i neutrališete zjapeću klasnu razliku između bogatih i siromašnih, ili rečima Berđajeva, onih koji imaju i onih koji nemaju hleba. Zato se bojim da vi, ma koliko se svesno protivite diktaturi Kapitala, nesvesno govorite u korist tog Kapitala. Vi ste takvim govorom njegov nesvestan zaštitnik i adept.

Berđajev nije mislio tako. Kako sam kaže, taj „duhovni problem“ koji po njemu komunizam ne može da reši, postavlja se u svoj svojoj dubini TEK KADA društvo bude uređeno tako da za sve bude hleba. Pozivanje na duhovne interese i duhovni preporod nije cinizam TEK KADA su zadovoljeni materijalni interesi ogromnih masa ljudi, odosno ostvaren materijalni preporod društva. Možemo diskutovati o Berđajevljevoj duhovnoj kritici komunizma. Ali, ne možemo sporiti da je komunizam ostvario ili bar pokušao da ostvari materijalne interese širokih masa, da je rešio ili bar pokušao da reši pitanje hleba za sve ljude.

A upravo to pitanje je danas ponovo na dnevnom redu istorije, pitanje hleba za sve ljude, u kojem je hleb metafora za sigurnu materijalnu egzistenciju, lišenu straha od gladi i nezaposlenosti, borbe i brige oko preživljavanja. Prvo treba da rešimo to pitanje da pozivanje na slobodu duha ili političke slobode ne bi bio samo cinizam koji prikriva drastično ekonomsko ropstvo, eksploataciju i nejednakost. I primarnu društvenu potrebu njihovog ukidanja.
Preporuke:
0
0
90 petak, 07 maj 2010 15:12
OKVIR
@ Mario Kalik
To sto Vi pricate je jedna od vise drugih mogucih prica. Zato je stvarnost MNOGO slozenija, od takvih priculjaka. To sto Vi pricate je MAGLA. Ono sta se desilo drustvima zasnovanim na takvim pricama Vas u potpunosti demantuje. Smesna je Vasa upornost ako nije zlocudna. Kakva je, to Vi znate.
Preporuke:
0
0
91 petak, 07 maj 2010 16:02
hiraeth
Dok nam belosvetska vucibatina, kome niko ne moze ni dan-danas da utvrdi poreklo, pociva u Beogradu u "Kuci cveca", sa najvecim pocastima, braco Srbi i sestre Srpkinje, nas, srpski, u pravoslavnoj crkvi krsteni, kralj Milutin Nemanjic, pociva u Bugarskoj... Sami smo krivi za sve sto nam se desava - dok Siptari korak po korak istrebljuju i isteruju Srbe sa KiM, dok se steze omca oko Republike Srpske, dok se Republika Srpska Krajina vise javno i ne spominje, sa nasih medija grme emisije o Titu, raspravlja se i pise o, naravno, Titu - omladina kupuje kackete i majice, priveske za kljuceve i postere na kojima je Titov lik. A Titu imamo da zahvalimo sto od 100 slucajnih prolaznika u Knez Mihailovoj mozda ne bi bilo ni jednog koji bi znao da nabroji koje su sve istorijske srpske zemlje, ili nesto slicno... "Kako je lepo biti glup..."
Preporuke:
0
0
92 petak, 07 maj 2010 17:22
@hiraeth, a od thinking maize-a
Poštovanii hiraeth, jedno pitanje, kao odgovor na Vaše "jeremijade": Da li znate koja je "najzapadnija" od "prvobitnih" srpskih zemalja, a po brojnim dobrim istorijskim izvorima ("De administrando imperio", "De thematibus", vizantijskog cara Konstantina Porfirogenita, zatim "Annales Pauli Diakonii", kao venecijanski izvor i na kraju, ponešto skrajnuti, ali prebogati "Ljetopis popa Dukljanina"), nedvosmisleno srpski kraj, počev od sredine 7-og, pa barem do sredine 13-og veka? To je onaj kraj, gde je Sveti Sava, osnovao jednu od episkopija, nove autokefalne srpske crkve, sa crkvenim sedištem u Drijevnu, potonjoj Gabeli! Ta episkopija obuhvatala je krajeve zapadno od Huma (isto episkopija srpske autokefalne srpske crkve, sa sedištem u Stonu, na Pelješcu!), uključujući i primorje oko Mokrog, potonje Makarske! Inače, na tom području nalazila se (po caru-piscu Konstantinu Porfirogenitu) kneževina Neretljana, "jednog od srpskih plemena" (po istom caru!), čuvena Paganija! Poslednja hristijanizovana oblast Slovena na Balkanu, domovina čuvenih gusara Neretljana! Eto, dragi hiraeth, da dam mali obol Vašim "jeremijadama", koji u suštini ništa ne menja! Kao što ne menja ništa ni Vaš predlog da mošti Milutinove izmestimo iz Sofije (dospele sticajem okolnosti!), jer ako ćemo po Milutinovoj poslednjoj volji, one bi mogle biti sahranjene samo u neku od njegovih zadužbina, pre svega Banjsku, koja je, jelte, na Kosovu! Ne možemo mi Srbi sve sami, nešto moramo da ostavimo i Bogu, naravno pošto učinimo sve što je do nas! Znate, Anika Skovran, jedna od najboljih poznavalaca naše srednjovekovne umetnosti, primetila je da se u kubetima ili na nosećim zidovima naših srednjovekovnih crkava i manastira, tamo gde je statički ta građevina najosetljivija, UVEK, AMA BAŠ UVEK, JE UREZAN, UCRTAN, LOGOS, TJ. SLOVO BOŽJE, DA PRIDRŽI ONO ŠTO JE PREKO LjUDSKIH SNAGA! Ovo je objavljeno u intervju g-đe Skovran "NIN"-u, pre više od dvadeset godina. Ništa bolje ne govori o našim starima nego ovaj detalj!
Preporuke:
0
0
93 petak, 07 maj 2010 23:27
gorštak
@ Mario Kalik

Kako može NACIJA da bude nosilac otpora diktaturi Kapitala kada je ta nacija iznutra podeljena na kapitaliste i radnike? Hoćete reći da će se Srbin kapitalista boriti protiv Kapitala zato što je Srbin? Besmisleno. Prilikom ulaska Crvene armije u Moskvu, Lenjin je lapidarno sročio ovu istinu: U svakoj naciji postoje dve nacije, radnička i ne-radnička.

Gospodine Kalik, mada vaša trodelna opservacija jeste veoma iscrpna, ubedljiva i velikim delom istinita, njena osnovna slabost leži u tome što vi pod ''diktaturom Kapitala'' podrazumevate Kapital u okvirima jedne nacionalne zajednice, dakle onaj koji počiva u rukama ''domaćih buržuja''( da ih tako uslovno nazovem ).
Ali pravi ''teror Kapitala'', dakle onaj koji zaista eksploatiše narode širom planete, jeste teror internacionalnog Kapitala, koji se nalazi u rukama najvećih svetskih moćnika i koji ''ne priznaje granice'' kako ste i sami rekli ( samim tim ni bilo kakve nacionalne i kulturne tradicije i posebnosti ). Čemu zapravo služi evrounijatska povika na ''nacionalizam'' kao najveće zlo, ako ne da bi se raščistio teren za globalne kapitaliste, kojima upravo nacija predstavlja najveću smetnju ( ako pod njom podrazumevamo ne nekakvu trenutnu ideologiju od prolaznog značaja,već sve one nematerijalne vrednosti koje su se unutar jedne zajednice milenijumima kristalisale kroz autentičnu religioznost, umetnost, kodekse i običaje ). Zato nacija sa svim svojim nematerijalnim vrednostima i predstavlja jedino autentično uporište za otpor diktaturi internacionalnog kapitala.
Preporuke:
0
0
94 subota, 08 maj 2010 07:11
Teofilo Stivenson
G. Gorštak,

Sjajan komentar. Umesto da ponekad pogledamo na nacionalno i socijalno oslobođenje kao karike u istom lancu (Marks i Engels su govorili na taj način o slučajevima Iraca i Poljaka), mi govorimo staru mantru: 'No war but class war', suprotstavljeni ’svim nacionalizmima’. Tačno je da mi je neprijatelj srpski tajkun isto toliko koliko i EUrokrata koji dolazi sa zahtevima za otimanjem Kosova, ali oni rade na nacionalnom uništenju mog naroda na više frontova, od verskog i jezičkog, do socijalnog i ekonomskog, a domaći tajkun je samo sluga stranih državnih i korporatnih strategija.

Problem ste takođe osvetlili i sa druge strane koja je u savremenom Zapadnom svetu do skora predstavljala tabu. Ekonomija, naime NIJE egzaktna nauka. Malom lopovu glava dole, a velikom kapa dole. U Srbiji svi znaju za Topčider, a u Engleskoj i Americi se štampanje novca naziva quantitative ease. Pežorativno, zar ne? Zato i pozivi anarhista sa Akropolja na evropski ustanak zvuče naivno i obesmišljeno, jer odzvanjaju kao pozivi proleterima na ujedinjenje. Zato Grci nikada neće uspeti da dožive nacionalno i socijalno oslobođenje koje se dogodilo u jednoj bliskoistočnoj zemlji u kojoj je religija pokazala postmoderne puteve revolucionarnih promena.

G. Vozi Miško, pročitao sam sa pažnjom sve što ste napisali i priznajem da moje znanje pojedinosti i specifičnosti naše ponjoprivrede nije na istom nivou sa Vašim, ali primeri uspeha koje ste naveli se svode ne na pravilo već na izuzetke. Da li bi moja porodica ostala na selu da smo imali prilike da razvijemo industriju hrane i nastavimo sistem porodične zadruge i malo biznisa, umesto što je moj otac postao prilično uspešan član inženjeringa velike građevinske firme, a ja otišao drugim putem, ka obrazovanju i akademiji, ne znam. Ali znam da tu opciju nismo imali.
Preporuke:
0
0
95 subota, 08 maj 2010 09:29
Mario Kalik
Protiv internacionalnog Kapitala jedini lek je radnički internacionalizam, a ne nacionalizam. Zamislite ovaj prvi kao hobotnicu sa velikim brojem pipaka koji su razgranati među raznim državama i narodima. Ništa protiv nje ne možete učiniti ako joj odsečete samo jedan ili nekoliko pipaka. Oni će se brzo regenerisati. Možete je uništiti samo sinhronizovanom akcijom radnika raznih nacionalnosti. I baš zato što u istoriji nije došlo do svetske revolucije, već se Kapital bio obuzdao samo u jednom delu sveta, pre ili kasnije je moralo doći do rušenja socijalizma i obnove kapitalizma i u tom delu sveta. I zato mi još uvek imamo posla sa internacionalnim Kapitalom. Kada a priori isključite iz horizonta zajedničke borbe neke druge radnike samo zato što su druge nacionalnosti ili vere, vi stoga samo objektivno radite u korist tog Kapitala, ma koliko toga bili (ne)svesni. Utoliko pre što u samoj Srbiji kao višenacionalnoj državi susrećemo takve radnike sa kojima bi trebalo da imamo zajednički klasni interes, iznad nacionalnih razlika.

Zato sam morao da posvetim pažnju nacionalnim kapitalistima koji su u vašem osporavanju radničkog internacionalizma postali daleko manji protivnik od internacionalnih, maltene su postali saveznik u toj borbi. Međutim, istorijsko iskustvo Srbije pre i posle socijalizma pokazuje da su oni mnogo pre saveznici stranog kapitala, ili su bar sa njim u miroljubivoj koegzistenciji. Sami vidimo da razno-razni Miškovići nesmetano šire svoje poslovne imperije uprkos snažnom uplivu stranog kapitala, čak se s njim udružuju. A sa stanovišta eksploatisanog srpskog radnika svejedno je da li ga eksploatiše komšija Pera pekar ili neki prebogati Amerikanac iz Kalifornije. Štaviše, eksploatacija od strane ovog prvog ne retko može da dobije brutalnije oblike.

I za sve te nacionalne kapitaliste Nacija, Vera itd. nisu sporni. Oni se čak rado na njih pozivaju da bi prikrili eksploatisanje radnika iste nacije i vere. U tome je problem sa stavljanjem Nacije i Vere na prvo mesto.
Preporuke:
0
0
96 subota, 08 maj 2010 15:16
Vozi Miško
Ne radi se o izuzetcima, nego o primerima. Srpska poljoprivreda je u Titovo vreme dostigla prosečan svetski nivo. Naravno da je tu bilo pikova, velikih uspeha i, suprotno, padova i lutanja, ali smo mi tada uglavnom pokrivali naše potrebe u žitaricama i osnovnom voću, povrću i mesu, uz veliki izvoz pojedinih proizvoda, čak i industrijskih prerađevina.

Ne mogu biti toliko prepotentan i reći bilo šta o vašoj porodici, ali ću vam dati temu za razmišljanje. Da li poznajete neki primer u svetu da seljak sa svojom porodicom lepo živi na 1-2 hektara zemlje? Da vam pomognem, u Americi se imanje ispod 300 hektara unapred smatra osuđenim na siromaštvo, naravno njihovog nivoa. A za vreme Tita je srpski seljak itekako uspevao da dobro živi na tako malo zemlje, opet moram da naglasim, za neki naš nivo tog vremena. Sličan primer u Evropi sam video jedino u Italiji, ali sa naglaskom na reč sličan, jer je razlika bitno u korist "Titovog srpskog seljaka", ali je to malo duže objašnjenje i za neku drugu priliku. Veliki pozdrav!
Preporuke:
0
0
97 subota, 08 maj 2010 19:11
gorštak
@ Mario Kalik

da bi se kritikovala laž komunizma, prethodno se mora prihvatiti njegova istina. Ili, drugačije rečeno, neka ćuti o komunizmu ko neće da govori o kapitalizmu

Kada sam u prethodnom komentaru rekao da su vaši stavovi velikim delom istiniti, mislio sam pre svega na ove reči koje mi se veoma dopadaju. Svim ''antikomunistima'' koji se na komunizam obrušavaju ispred zapadnoevropskog eksploatatorskog kapitalizma odgovaram da bih se uprkos sopstvenom antikomunizmu, protiv svetskih kapitalista-profitera borio i s petokrakom na čelu ako treba ( naravno, ako bih se borio to sigurno ne bih s petokrakom na čelu, ali ponekad se mora namerno preterivati radi jasnoće ). Prema tome, uprkos mom nacionalizmu, nemate ni najmanji razlog da me smatrate ''zaštitnikom i adeptom'' eksploatatorskog kapitala.

Jer, vi o svom „neuporedivo bogatijem bratu od strica“, tj. kapitalisti, govorite dosta blagonaklono, i spremni da ste pred nekakvim iluzornim nacionalnim jedinstvom sa njim relativizujete i neutrališete zjapeću klasnu razliku između bogatih i siromašnih


Kao prvo, nisu svi bogataši obavezno tajkuni i eksploatatori koji zaslužuju osvetu siromašnih. Među njima ima i valjanih ljudi koji su zaimali poštenim radom. Na ovom mestu ''istina komunizma'' već počinje da posrće usled olakih generalizacija ( koje su i u Jugoslaviji i u SSSR-u odnele glave mnogim takozvanim ''kulacima'', iako je uglavnom bila reč o vrednim i čestitim domaćinima i zanatlijama, čiji je jedini greh bio što su bili imućniji od drugih ). Kao drugo, iako klasne razlike u naše doba jesu više nego zjapeće i kao takve nedopustive ( pogotovo što su plod špekulacije, korupcije, kriminala i drugih raznovrsnih zloupotreba ), ne treba se zavaravati mišlju da je društvo bez ikakvih klasnih razlika zaista moguće.

( sledi nastavak )
Preporuke:
0
0
98 subota, 08 maj 2010 19:24
gorštak
( nastavak )

Uostalom, nije li se baš iz redova ''radničke klase na vlasti'' posle svega deset – dvadeset godina izdvojio privilegovan i imućan sloj direktora, komitetlija, nižih i viših funkcionera, od naroda prozvan ''crvenom buržoazijom'', koja je svojim skorojevićizmom, nemoralom i bahanalijama nadmašila i onu predratnu, kojoj se tako efektno rugao Nušić ( ''Gospođa ministarka'', ''Mister Dolar'', ''Pokojnik'' ). Sa viskijem u levoj i tompusom u desnoj, sa raskošno opremljenom Kućom cveća i preko dvesta vila sa kompletnom poslugom diljem SFRJ, šta je oličavao Josip Broz Tito ako ne golo buržujstvo.

Sami vidimo da razno-razni Miškovići nesmetano šire svoje poslovne imperije uprkos snažnom uplivu stranog kapitala, čak se s njim udružuju. A sa stanovišta eksploatisanog srpskog radnika svejedno je da li ga eksploatiše komšija Pera pekar ili neki prebogati Amerikanac iz Kalifornije. Štaviše, eksploatacija od strane ovog prvog ne retko može da dobije brutalnije oblike.

Na ovo je dobar odgovor dao Teofilo Stivenson:

Tačno je da mi je neprijatelj srpski tajkun isto toliko koliko i EUrokrata koji dolazi sa zahtevima za otimanjem Kosova, ali oni rade na nacionalnom uništenju mog naroda na više frontova, od verskog i jezičkog, do socijalnog i ekonomskog, a domaći tajkun je samo sluga stranih državnih i korporatnih strategija.

G. Kalik, imajte osim toga u vidu da takozvani ''srpski tajkuni'' potiču upravo iz redova ''crvene buržoazije'', dakle bivših komunista i socijalista ( a ne nacionalista koji su posle 1945. pobijeni i proterani ), koji su dolazak na upravljačke funkcije za vreme Tita i Miloševića iskoristili za prekonoćno bogaćenje. Stoga se njihova ''kooperativnost'' sa kapitalistima-osvajačima na svetskom nivou možda više bazira na zajedničkoj internacionalističkoj vrednosnoj matrici ( usađenoj u podsvest za vreme komunizma ), nego na nacionalizmu, koji kod njih suštinski i ne postoji, bez obzira da li se njime kite.
Preporuke:
0
0
99 subota, 08 maj 2010 19:30
gorštak
( nastavak )

U pravu je Berđajev kada o socijalizmu tvrdi sve što ste naveli, ali je u pravu i kada tvrdi sledeće:

''Neophodno je realno dostizanje pravednosti, pobeda nad grehom, prosvetljenje i preobraženje, a da volja čovečja, volja narodna ostvari pravedni život, stvara život u Istini. Ne da se nikakvim spoljašnjim znakovima, nikakvim simulacijama zameniti realno preobraženje. Preodevanje, promena odeće malo pomaže. Pod buržujskim ili socijalističkim odećama može da se skriva jedna te ista sadržina ili jedan te isti manjak sadržine. Pred svakom zajednicom, pred svakim narodom stoji pre svega religiozni zadatak. Jer, prosvetljenje i preobraženje volje, njeno napunjenje božanskim ciljevima, zadatak je religiozan, a ne socijalno politički. I svi socijalno politički zadaci moraju biti podložni tom religioznom zadatku.'' ( N. Berđajev: ''Demokratija, socijalizam i teokratija'')

Svako dobro
Preporuke:
0
0
100 subota, 08 maj 2010 23:53
Teofilo Stivenson
G. Gorštak,

Ponovo sam sa uživanjem čitao Vaš komentar. Srpsko zadrugarstvo i mala privreda se danas retko spominju jer je recimo, ubijeni ministar Drašković bio osnivač jedne od prvih ’industrija mleka’ kod nas, u Smederevu. I zbog veza ZBORa sa ovim inicijativama. Pošto ZBORaš nisam, ne prezivam se ni Drašković, otvoreno se pozivam na ovu tradiciju. Inicijativa i duh zadužbinarstva, a ne samo profit često odslikavaju srpskog poslovnog čoveka i kapitalistu. Nije u pitanju samo jurnjava za profitom.

Uz sve ono što ste rekli, ponavljam. Ovih dana u Grčkoj su poginule tri nesrećne osobe, u jednoj banci, verovatno od iste ruke koje je krala u kioscima tokom srpskog protesta povodom otimanja Kosova. U pitanju je igra mežunarodnog kapitala usko povezana sa neokolonijalnim projektom. Državni i korporatni interesi koji idu ruku pod ruku ne mogu se razumeti ako se ne shvati potpuna neosnovanost Zapadnog pristupa ekonomiji kao egzaktnoj nauci. Ekonomija kao takva na Zapadu NE POSTOJI.

I još nešto. Sjajni su citati Berđajeva. Prvi put sam o njegovom delu, o braći i drugovima slušao na predavanjima e. Atanasija pre četvrt veka. Možda ironično. Ali uprkos činjenici da smo kao narod (Srbi) intenzivno vezani za sopstveno hrišćansko poreklo, pogledajmo iskustva drugih, na primer jedne bliskoistočne teokratije koja je nacionalni i verski preporod izvela ruku pod ruku sa socijalnim. Toliko uspešno da su joj se francuski poststrukturalisti, svi redom zadojeni idejama socijalne pravde (a i Marsizmom i Altiserom, da to istaknemo zbog g. Kalika, jer gospodin tu ideološku opciju favorizuje), divili, i to na isti način na koji su se nekada evropski levičari divili Staljinovoj sovjetiji žmureći na oba oka pred stravičnom istinom o Arhipelagu Gulag. Koja je to država? Svi znamo, ali to još uvek predstavlja tabu. Ali dug je put od deset hiljada lekara na pacijenta u vreme slobodnog tržišta i stranih uzurpatora do hiljadu u vreme sadašnje. Pozdrav svim učesnicima u diskusiji.
Preporuke:
0
0
101 nedelja, 09 maj 2010 08:53
Mario Kalik
@ gorštak

Drago mi je da su nam se stavovi približili. Uvek sam mislio da čovek, bez obzira kojoj ideologiji pripadao, ako je dovoljno iskren i pošten, mora da prizna nepravdu jednog klasnog društva i da je odlučno kritikuje. Ali, u svom prvom odgovoru previše ste zvučali pomirljivi prema svom "neuporedivo bogatijem bratu od strica" samo zato što je vaše nacionalnosti i vere. Zato sam morao da zaoštrim svoj stav da bih vas u tome pokolebao. Sugerisao sam da vi sa takvim stavovima postajete nesvesni "zaštitnik i adept" kapitalizma. Nakon toga ste svoj početni stav znatno diferencirali i približili mom, čime ste pokazali da svesno stojite na poziciji socijalne pravde, bez obzira što niste komunista.

Ali, i dalje ostaje jedan trag nesvesnog zbog kog moram dalje da s vama polemišem. Kažete da među bogatašima ima onih koji su svoje bogatstvo stekli vrednim i poštenim radom. Ali, na imanjima tih domaćina i u radnjama tih zanatlija živeli su i takođe vredno i pošteno radili mnogi drugi ljudi, pa ipak nisu postali bogati. Ja se pitam kako je to moguće ako je isključivo vredan i pošten rad izvor bogatstva? Nešto tu ne štima. Marko Antonije je nakon Cezareve smrti rekao: "Ako su svi nevini, zašto je onda Cezar mrtav?". Slično je ovde, neko je u toj nejednakoj raspodeli bogatstva kriv. Ja tipujem na "domaćine" i "zanatlije", odnosno klasu kojoj pripadaju, koja ima sredstva za proizvodnju koja običnim radnicima nedostaju, i zahvaljujući tom svom privilegovanom klasnom položaju održava i uvećava vlastito bogatstvo. A u prvobitnom privatnom prisvajanju tih sredstava, koja se zatim nasleđuju iz generacije u generaciju, ležala je neka socijalna nepravda...
Preporuke:
0
0
102 nedelja, 09 maj 2010 10:09
Mario Kalik
@ gorštak - nastavak

Zato mislim da se kod vas i dalje održava nesvesno prihvatanje klasnog društva, iako se zalažete za smanjenje klasnih razlika. Sami kažete da se one nikada ne mogu potpuno ukinuti. Ja se samo pitam šta legitimiše njihovo postojanje, koja je to gornja granica kada one, po vama, postaju nepravedne? Ako je negde postavimo, pitam se zašto ne možemo da je spustimo još niže? Šta nas sprečava u tome, odnosno šta nam zabranjuje da budemo radikalni?

Ma šta mi mislili o komunizmu i kakve god bile njegove devijacije, on je jedina ideologija i praksa koja se do sada u istoriji pojavila, a koja pretenduje da radikalno ukloni korene ove socijalne nepravde, da zaista stvori društvo jednakih šansi u kojem će isključivo od njegovog rada, a ne privilegovanog klasnog položaja, zavisiti blagostanje pojedinca. U tome je njegova prednost nad svim ostalim ideologijama. Socijalna nepravda ima primat nad svim ostalim nepravdama, drugim rečima, ukoliko postoji socijalna pravda, ostale nepravde su lakše podnošljive. Društvo u kome sam diskriminisan po nacionalnoj ili verskoj osnovi, ali imam obezbeđena osnovna sredstva za život, podnošljivije je od društva u kome sam nacionalno i verski ravnopravan, ali moram da se borim za materijalno preživljavanje. Nacija i Vera tada postaju samo ideološka maska koja treba da prikrije klasnu podelu.

Zato se tek stajanjem na poziciju komunizma može sagledati temeljni društveni problem, problem čitave dosadašnje istorije, a to je nepravda klasne podele. Sa stajališta nacionalizma ili religioznosti ona se, strogo gledano, ne može kritikovati, a često ni videti. Jer, iz nacionalne i verske jednakosti ne sledi socijalna jednakost. Socijalni momenat ovde nužno dolazi spolja, iz druge, socijalističke ideologije. Jedini izuzetak ovde je izvorno hrišćanstvo, po jednom tumačenju bliskom marksizmu. Međutim, problem je što je ono istorijski bilo krajnje neuspešno u otklanjanju socijalne nejednakosti. Ateistički komunizam bio je u tome dosta uspešniji...
Preporuke:
0
0
103 nedelja, 09 maj 2010 10:46
Mario Kalik
@ gorštak - kraj

Da rezimiram ovu osnovnu tezu: Vi ne možete da kritikujete socijalnu nepravdu kao nacionalista, već samo kao socijalista.

Spominjete "crvenu buržoaziju". Ali, njen problem je što je buržoazija, ne što je crvena. Ja mogu da je kritikujem ostajući na levim, socijalističkim pozicijama. To se i desilo u studentskoj pobuni 1968. i teorijski analiziralo u Praksis filozofiji. Oni su mislili da se stvara "nova klasa" koja odstupa od izvornih revolucionarnih načela socijalne pravde. Međutim, da bih kritikovao predratnu, belu buržoaziju, ja moram nužno da se premestim na drugu, socijalističku poziciju, to ne mogu da činim kao nacionalista. Jer, tu nije bilo nikakvog odstupanja od izvornih načela tog društva, budući da je ono bilo nacionalno, buržoasko, i kao takvo odbacivalo socijalističku revoluciju.

Zato, pošto vam se sviđaju takve formulacije, evo još jedne: neka ćuti o crvenoj buržoaziji onaj ko neće da govori o beloj. Vi gromoglasno govorite o prvoj, a tiho i stidljivo o drugoj. Naravno, razumem vas. Jer, ova druga je "naša", "srpska". Međutim, ja ne mislim da je ova prva nadmašila drugu. Socijalistički okviri snažno su ometali i sprečavali nastanak prave buržoazije, onoga što se normalno, nesmetano razvijalo pre i posle socijalizma. Titova Jugoslavija bila je mnogo više država radnika, seljaka i ostalih ljudi koji pošteno žive od svog rada, nego država koja je bila pre i posle toga. Socijalne razlike među slojevima bile su daleko manje. Vi navodite ogromne privilegije Titovog položaja. Ali, jer možete da navedete još nekog iz nomenklature sa sličnim položajem? Ja mogu da navedem brojne pripadnike kraljeve porodice i vladajuće predratne buržoazije na klasnim pozicijama sličnim Titovim. A opet je ova druga ostajala unutar socijalizma - Tito se tom imovinom samo služio, ništa od toga nije postalo vlasništvo njegove porodice; ono je u biti bilo društveno. Za razliku od toga, nasleđivanje imovine i klasnog položaja je ključna odlika klasnog društva.
Preporuke:
0
0
104 nedelja, 09 maj 2010 11:23
Mario Kalik
@ gorštak

Nije još kraj :-)

Među današnjim srpskim kapitalistima ima mnogih koji ne potiču iz redova "crvene buržoazije". Uzmimo samo nekada najveće, Kariće. Oni su krajem 80-tih bili jedno malo privatno preduzeće, i brzi uspon dostižu tek u periodu 90-tih. No, nije ovo odlučujuće. Tačno je da ima i onih koji potiču iz nekadašnje "crvene buržoazije". Ali, oni su se iz privilegovanijih pozicija unutar socijalizma preobrazili u kapitaliste tek sa rušenjem socijalizma, a ne u kontinuitetu s njim; to su oni temeljni društveni okviri koje sam spominjao i koji sprečavaju ili podstiču nastanak istinske buržoaske klase. Sami kažete, oni su se "preko noći" obogatili. E ta noć je upravo "tranzicija" od socijalizma u kapitalizam, kada su se društvena bogatstva otimala i pretvarala u privatna.

Mišković je npr. pre ove noći bio tek privilegovaniji rukovodilac jedne spoljnotrgovinske firme. Ali, potonji Mišković je neko neuporedivo moćniji u ekonomskom, a time i političkom pogledu. Da nije bilo one noći, malo ko bi za njega znao. Socijalna razlika između nekadašnjeg Miškovića i običnog radnika Geneksa daleko je manja nego socijalna razlika između današnjeg Miškovića i kasirke Maksija. A kada on i slični udružuju svoj kapital sa strancima, nema tu govora o nekom internacionalizmu, podsvesno usađenom u vreme socijalizma. Jer, oni se udružuju zbog interesa profita, kapitala, sa inostranim kapitalom, ne zato što je inostrani, već zato što je kapital. Socijalistički internacionalizam je, naprotiv, bio radnički.

A ako kažemo da nacionalizam kod njih suštinski ne postoji, isto tako možemo da kažemo da kod njih nije suštinski postojao ni socijalizam. Onda ne možemo da optužujemo nekadašnji sistem i ideologiju zbog njih. Onda opet ostaje kao važna razlika da se oni nacionalizmom nekako mogu pokriti, ali socijalizmom nikako. Ne vidim da današnja država i Crkva išta ozbiljno čine protiv toga.
Preporuke:
0
0
105 nedelja, 09 maj 2010 20:19
gorštak
@ Mario Kalik

Drago mi je da su nam se stavovi približili. Uvek sam mislio da čovek, bez obzira kojoj ideologiji pripadao, ako je dovoljno iskren i pošten, mora da prizna nepravdu jednog klasnog društva i da je odlučno kritikuje. Ali, u svom prvom odgovoru previše ste zvučali pomirljivi prema svom "neuporedivo bogatijem bratu od strica" samo zato što je vaše nacionalnosti i vere. Zato sam morao da zaoštrim svoj stav da bih vas u tome pokolebao. Sugerisao sam da vi sa takvim stavovima postajete nesvesni "zaštitnik i adept" kapitalizma. Nakon toga ste svoj početni stav znatno diferencirali i približili mom, čime ste pokazali da svesno stojite na poziciji socijalne pravde, bez obzira što niste komunista.

Naravno da svesno stojim na poziciji socijalne pravde, koju smatram jednom od ključnih tačaka nekog budućeg nacionalnog preporoda, kome se kao dobroželeći pripadnik svoga naroda nadam, trudeći se da mu doprinesem koliko mogu ( Pod nacionalnim preporodom srpstva ja ne podrazumevam nešto usko i rigidno čega bi se pripadnici nacionalnih manjina na tlu Srbije morali plašiti, već jedan stabilan duhovni, pravni i materijalni poredak u čijim će blagodatima i oni kao lojalni građani Srbije moći ravnopravno da učestvuju ). Smatram, međutim, da se istinski socijalni preobražaj može odigrati samo kao deo sveukupnog nacionalnog, odnosno duhovnog preobražaja kako je tvrdio Berđajev, a svi su oni mogući samo unutar zajednice koja je realna i utemeljena u biću, a to je nacija. ''Radnička internacionala'' nije utemeljena u biću te stoga nije ni realna, ona je mehanički zbir jedinki kojima je - uslovno rečeno - siromaštvo jedina zajednička crta, što ni u kom slučaju ne garantuje jedinstvo na duže staze, kako je istorijska praksa komunizma i pokazala. Čovek se ipak ne može samodefinisati isključivo kao pripadnik određene klase, čak i ako to po svaku cenu želi. On i tada nesvesno ispoljava vezanost za jezik, kulturu, umetnost, mentalitet tla kome pripada.
Preporuke:
0
0
106 nedelja, 09 maj 2010 21:16
gorštak
( nastavak )

Ne govori se bilo kojim jezikom, nego maternjim jezikom ( upotreba stranog jezika ipak je od sekundarnog značaja ). Ne voli se bilo koja majka, nego svoja majka, bilo koja braća i sestre, već svoja braća i sestre, bilo koji zavičaj na planeti, već samo onaj u kome smo se rodili i odrasli. Niti se navija za bilo koju reprezentaciju, već za svoju reprezentaciju i tako redom. Nacionalizam dakle nije nešto izmišljeno i nadodato, već organski deo čovekove ličnosti, njegovo realno bivstvovanje u realnoj zajednici ( a ne mehaničkoj i utopijskoj u kakvu spadaju ''internacionale'' bilo kog tipa ).
U tom kontekstu sam i govorio o ''bogatoj braći od stričeva'' protiv koje se ne može i ne sme ratovati kao pripadnik bilo koje ''internacionale'', ali se oni mogu i moraju suzbijati iz društvenog života ako su ekploatatori i tajkuni, zarad socijalne pravde unutar jedne realne zajednice kakva je nacija.
No za razliku od vas, ja pod socijalnom pravdom ne podrazumevam potpuno besklasno društvo, iz prostog razloga što je ono kao takvo nemoguće. Primer ''crvene buržoazije'' sam i naveo da bih vam dokazao kako se klasne razlike spontano formiraju čak i unutar ideologije koja svim silama teži besklasnosti. Klasne razlike imaju svoj koren pre svega u psihofizičkim razlikama među ljudima ( koje komunizam uopšte ne uzima u obzir ). Neki ljudi su vredni, drugi su manje vredni, treći su lenji. Dovedite jedne, druge i treće na nulti ekonomski nivo, dajte im jednaka sredstva za rad i posle izvesnog vremena imovinske razlike će ipak nastati, samim tim i klasne.
Socijalna pravda, prema tome, ne podrazumeva apsolutnu imovinsku jednakost koja je nemoguća, već harmonizaciju svih raznolikosti unutar jedne zajednice i njihovo dovođenje u organsku celinu. Ta harmonizacija, međutim, moguća je samo na talasu istinskog duhovnog preobražaja narodne volje o kome govori Berđajev, stavljajući religiozno pitanje iznad svih drugih, pa i socijalno-političkih ( ne odričući im važnost ).
Preporuke:
0
0
107 ponedeljak, 10 maj 2010 01:55
I posle Tita Tito :)
Spadam u one citaoce koji rado citaju tekstove Miroslava Lazanskog, i u jednom periodu je on za mene bio neka vrsta autoriteta sto se poznavanja aktuelne politike tice a i sire politicke- vojne -istorijske scene...uz, naravo izvesna ogranicenja. Iako nije istoricar, filozof, on je javna licnost cije misljenje i tekstovi se rado citaju. Ne da je on sada neka vrsta popularnog analiticara (iako jeste poznat) vec pre svega strucnjak, cije misljenje vredi cuti....Posebno je vredna njegova prisutnost na terenu, i obavestenost. Ali u poslednje vreme, kao da je njegov kredibilitet malo opao...i to u vezi sa nekim stvarima koje su pomenute ovde, i koje cu pomenuti dalje u komentaru.Moram da kazem, da me je svojim stavovima i izvestavanjem o Izraelsko-Palestinskom pitanju pomalo razocarao...ali shavatam to kao neku vrstu njegovog "kompromisa" linije do koje je spreman da ide u odnosu na dominantne svetske sile. Ovaj tekst o Titu je pozitivan pomak, iako i u njemu ima onoga so su neki komentatori primetili, neceg "udvorickog' po malo, i pomalo neceg " bezopasnog". Lazanski to ne mora da cini, da se dodvorava vladajucim strujama, on je izgradio svoje ime, i moze da dozvli sebi tu i tamo neki "ekscentrican stav" kao sto ga prezentuje u ovom tekstu.
Sto se tice polemike o nacionalizmu i socijalizmu, mislim da socijalizam, kao i demokratija ne iskljucuje jedno normalno i zdravo poimanje nacije, to samo cini globalizam. A pitanje je sta treba da ima primat. Ipak, mislim da je to socijalizam. Pogledajmo druga drustva, u njima biti pripadnik odredjene nacije ne znaci automatski biti nacionalista. Iako i to ponekad znaci, u Francuskoj recimo, posebno. Ali u Americi je pojam nacionalizma "neprimenljiv' oni ga ne poznaju osim primenjenog na druge nacije. Ako je neka nacija, kao nasa, toliko "ocrnjena" i ponizena, i toliko je "zabranjeno' biti Srbin, jer to skoro pa automatski znaci nacionalista to nije normalno stanje. Ali sta cemo mi uciniti povodom toga?
Preporuke:
0
0
108 ponedeljak, 10 maj 2010 02:21
I posle Tita Tito :) 2
Opredeljivanje za nacionalizam, kao kljuc socijalnog oslobadjanja,povlaci za sobom niz problema. Prvi je - to znaci da mi opravdavamo nacionalizam i u drugim zemljama. Znaci u Francuskoj ce idalje Francuzi biti gradjanji 1. reda. To je tamo otislo toliko daleko, da cak donose novi zakon po kome ce utvrdjivati da li je neko zaista Francuz, da li je redjen u Francuskoj i da li ima Francusko poreklo. Pa hajde recite mi da je to normalno! Ako se svuda budi svest da je nacionalizam los, i cine koraci ka internacionalizmu, mislim da je to jedna progresivna tendencija, koja takodje kod nas ima perspektiva da postene nesto vise og globalistickog i liberalnog poricanja nacije. Niko se ne odrice svoje nacije, ali zasto i dokle se busati u grudi i kako ostvariti socijalno oslobodjenje preko nacionalnog, gde , kao sto rece jedan komentator idemo korak unazad, ka svim nazadnim i odavno prevazidjenim konceptima( koje nije samo Tito prevazisao...prevazisla ih je i politicka i filozofska misao, ako hocete, a to su pojmovi "tradicije" "tla" "religije" apstraktnog "duha" i tako dalje. Kakava je to kultura o kojoj govorite ( jedan od komentatora)? Mozda realizam?Ili neka iz Srednjeg veka? "Duhovni preporod" putem nacionalnog i duhovnog oslobadjanja. Ja bih volela to da vidim, taj tip oslobadjanja o kome govorite,ali mislim da je on u raskoraku sa stvarnoscu...da ne nailazi na pristalice ni sa jedne strane. Doslo je do prevelike zbrke i prevelikog mesanja suprotnih politickih koncepata. Mislim da nas je iskustvo raspada Jugoslavije, kao i ratova, i sada novijih podela unutar samih Srba, i pokusaja za rehabilitacijom cetnika, bas vodi ka socijalizmu kao onome ko treba da povede svako buduce oslobadjanje. Mozda nase drustvo treba da dozivi jos veci ekonomski krah, pa da vidimo koliko je politika koja se vodi pogubna za nas i da se rodi neki istinski otpor, namesto svih prepucavanja po pitanjima koja nam ZAMAGLJUJU vid.
Preporuke:
0
0
109 ponedeljak, 10 maj 2010 14:09
brm
@ gorštak

divim se tvom strpljenju... ali tvoji argumenti se odbijaju ko od zida... i brate mnogo si fin..treba to malo direktnije ..zbog klinaca kojima truju mozak a koji nemaju pojam o titu..

klasna borba??!!
postoji li veća nebuloza u svetskoj istoriji?
da radnici, koji su radnici upravo zato što nisu obrazovani (nisu učili ili nisu imali dovoljno pameti da nešto nauče) spasavaju i sole pamet pametnijim i obrazovanoijim od sebe..
da radnici, koji su to jer nemaju imovine, (a nemaju imovine jer je nisu stekli ili su je spiskali ili je njihovi preci nisu stekli ili su spiskali) sole pamet "kako treba gazdovati" seljacima - domaćinima i građanima - zanatlijama-majstorima i intelektualcima...
da se posle 50 godina ohlokratije - terora te nepismene svetine - koja je ne trepnuvši podržavala streljanja profesora, glumica, apotekara, popova - ponovo nađe pametnjaković da klincima koji nisu odrasli kao mi uz titove besmislice i klimanja glavom svetine, pa ne znaju ko je on stvarno bio, laže i maže o ovom zlikovcu i masi koje je selektovao....a koja nam i dalje radi o glavi...
dok ne uradimo ono što su naša braća Hrvati (i bogati i siromašni ZAJEDNO) odavno uradili sa titoistima..
Preporuke:
0
0
110 ponedeljak, 10 maj 2010 19:41
Mario Kalik
@ gorštak

Nisam siguran da je pripadnost određenoj klasi manje realna nego pripadnost određenoj naciji. Čovek se rađa u određenoj klasi kao što se rađa u određenoj naciji. Čak naciju i sve ono što joj pripada (jezik, teritorija itd.), ili veru, može da promeni pre nego klasu, ova druga se u klasnom društvu teže menja. Takođe, sama nacija nije nešto samoniklo, što postoji oduvek, izraslo iz puke prirode, tla, nekakvog organskog supstrata kako vi izgleda mislite, već nešto što je istorijski nastalo i istorijski se menja. Srbi su npr. poreklom sa drugih prostora, došli na Balkan u određenom periodu, isprva bili pagani, tek kasnije primili hrišćanstvo, govorili drugim jezikom nego danas, itd.

A unutar njih, kao i kod svake druge nacije, vekovima je postojala klasna podela kao realnija od same nacije. Jer Srbina slugu, siromaha prvenstveno određuje to što je sluga, siromah, a tek onda što je Srbin. To realno klasno biće onda transformiše i društvenu svest klasa, tako da se može reći da, u strožijem smislu, više i niže klase imaju različite jezike, kulturu, umetnost, mentalitet, sve ono što ste naveli, iako formalno, na prvi pogled, to deluje isto. Jednostavno, zbog klasnih prepreka, a prva se odražava na obrazovanje, nisu svim Srbima bili podjednako dostupni sadržaji srpske kulture, naročito oni najviši.

Naravno, niže klase nisu sve do pojave socijalizma imale tu jasnu klasnu svest, ona je bila prekrivena nacionalnom. I to i jeste problem nacionalizma, što blokira dalju, socijalnu emancipaciju povrh one nacionalne koja meni nije sporna, da ne bude zabune. Teškoće u probijanju ove klasne svesti nisu posledica njene "utopičnosti", odnosno veće realnosti nacije, već samo veće snage nacionalizma kao ideologije, koju je normalno nametala vladajuća klasa. U "građanskom", a zapravo klasnom ratu, unutar Drugog svetskog rata, konačno je prevagnula socijalna svest nad nacionalnom, a jedan od važnih uzroka bio je potpuni istorijski bankrot dotadašnje srpske vladajuće klase.
Preporuke:
0
0
111 ponedeljak, 10 maj 2010 20:41
Mario Kalik
@ gorštak

Dakle, nije sporno da je radnički internacionalizam, gledano kroz ukupnu istoriju, bio slabiji od nacionalizma. Ali, on je viši, progresivniji oblik društvene svesti i postojanja. Kako mu samo ime kaže, on ne ukida nacionalnost, već je prevazilazi, nadograđuje povezivanjem sa pripadnicima drugih nacija, a istog klasnog položaja. U njemu se voli ne samo svoja, nego i majka nekog radnika druge nacije ili vere, ne samo svoja, nego i njegova braća i sestre, ne samo svoj, nego i njegov zavičaj. U njemu se izlazi iz sužene nacionalističke svesti koja ne vidi dalje od svog nacionalnog zabrana. I koja unutar njega ne prepoznaje gospodare i sluge. Nakon sticanja klasne svesti, radnik shvata da sa kapitalistima ne deli isti zavičaj, da su oni neka druga "nacija". I više nije spreman da ide za njihovim interesima samo zato što ih oni proglašavaju zajedničkim, jer u toj zajednici on je sluga, a oni gospodari.

A što se tiče korena klasnih razlika, ajde prvo da zaista dođemo do tog "nultog ekonomskog nivoa", a to nužno podrazumeva socijalističku revoluciju, pa da vidimo šta će se desiti. Sve dotle će klasne razlike biti pre svega društveno, a ne psihofizički uslovljene. Jer, u klasnom društvu su upravo siromašni vredni, a bogati lenji. Radnik se ubi od rada, pa zaradi tek za preživljavanje. A kapitalista parazitira i dokoličari na njegovom radu. To je vidljivo svuda oko nas. Tako je bilo i nekada. Stoga, dajmo svima jednake početne šanse da razviju svoje potencijale i pokažu šta znaju i umeju, pa nek onda onaj ko je lenj trpi posledice svoje lenjosti. Siguran sam da će retko ko tada sebi dozvoliti da bude lenj, jer će ugrožavati vlastitu egzistenciju, a čovek po prirodi to izbegava da učini. Lenjost je prvenstveno luksuz koji sebi mogu da priušte bogati, na osnovu stečenih, a mnogo više, nasleđenih klasnih privilegija.
Preporuke:
0
0
112 ponedeljak, 10 maj 2010 21:05
gorštak
@ brm

da radnici, koji su radnici upravo zato što nisu obrazovani (nisu učili ili nisu imali dovoljno pameti da nešto nauče) spasavaju i sole pamet pametnijim i obrazovanoijim od sebe..
da radnici, koji su to jer nemaju imovine, (a nemaju imovine jer je nisu stekli ili su je spiskali ili je njihovi preci nisu stekli ili su spiskali) sole pamet "kako treba gazdovati" seljacima - domaćinima i građanima - zanatlijama-majstorima i intelektualcima...

Meni ove tvoje reči zvuče previše oholo. Govoriš ipak o našim tetkama, strinama, stričevima, ujacima, komšijama, koji se ne smeju prezirati zbog manjka obrazovanja, pa još zbog toga smatrati navodno ''glupima''. Onaj ko ti pravi cipelu, kaput, hleb, sijalicu, šporet, automobil mora zasluživati neko tvoje poštovanje. Radnici su važan deo jedne nacije i njihovi stavovi i potrebe se moraju uzeti u obzir. Nad njima ni intelektualci ni popovi ne smeju da se gorde, jer onda nisu dostojni svoga zvanja. Svi smo tu da bismo služili jedni drugima, čime god se bavili, a ne da bi smo se uzajamno prezirali.
Bez obzira na zablude komunizma, radnički gnev nije bio neopravdan u istoriji, kao što on to nije ni danas, i u tom delu priče Mario Kalik je u pravu. Njegova kritika kapitalističkog imperijalizma potpuno je na mestu ( sve drugo je po meni sporno, pa smo oko toga i polemisali ). Prema Kalikovim tvrdnjama i jesam bio kako ti kažeš ''fin'', zato što mi izgleda da je gospodin iskren i pošten u svojim stavovima, što se mora ispoštovati, bez obzira da li se sa tim stavovima slažemo ili ne.
Sve u svemu, ova diskusija se prilično odužila, ali čini mi se da nije bila bez poente.
Pozdrav svim komentatorima.
Hvala moderaciji na strpljenju.
Preporuke:
0
0
113 ponedeljak, 10 maj 2010 21:17
Mario Kalik
Na kraju, kad spominjete Berđajeva, on je sa svim navedenim stavovima u očiglednoj protivrečnosti. Jer, on prvo kaže sledeće: "U socijalno-ekonomskom sistemu komunizma postoji veći udeo istine koja je u potpunoj saglasnosti sa hrišćanstvom, u svakom slučaju toga je više nego u kapitalističkom sistemu koji je najdublje antihrišćanski sistem. U kritici kapitalizma komunizam je u pravu..." i "Društvo treba da bude uređeno tako da za sve bude hleba, i tek tada će se duhovni problem postaviti pred čovekom u svoj svojoj dubini" (Izvori i smisao ruskog komunizma, str. 152). A u citatu koji vi navodite on u suštini izjednačava "buržujski" i "socijalistički" sistem, i kaže da pred zajednicom stoji pre svega "religiozni", a ne "socijalno-politički" zadatak.

Ova protivrečnost je najveća slabost Berđajevljeve kritike komunizma. S jedne strane, on ispravno uviđa i ističe njegovu istinu spram kapitalizma, i čak govori protiv "cinizma" koji se zasniva na promovisanju "duhovnog preporoda" i "duhovne uzvišenosti" u uslovima kada "za veći deo ljudi hleb nije obezbeđen". Da bi onda, ignorisanjem socijalno naprednijeg karaktera komunizma u odnosu na kapitalizam, i prioritetnosti rešenja "hleba za sve" u odnosu na "duhovni problem u svoj njegovoj dubini", dao prednost "religioznom zadataku". To zvuči upravo cinično. Jer, ne da se nikakvim unutrašnjim znakovima "duhovnog preobražaja" zameniti realni socijalni preobražaj. "Duhovno preobražen" siromašan čovek je i dalje siromašan; on tada samo lakše podnosi svoje siromaštvo. To i jeste bila do sada osnovna funkcija religije, da bude opijum za osiromašene mase.

Nije samo ovo problem Berđajevljevog mišljenja. U osnovi ove protivrečnosti je njegovo nerazumevanje duhovnog aspekta komunizma. On svodi duh na religioznost, a to je pogrešno. U komunizmu se razvija jedan novi, a(nti)religiozni duh, sa svojom humanističkom etikom. Jedan kolektivni duh, zasnovan na drugarstvu, koji proizvodi novu materijalnu i duhovnu kulturu.
Preporuke:
0
0
114 utorak, 11 maj 2010 00:43
gorštak
@ Mario Kalik

Odgovoriću vam samo još ovaj put, jer je besmisleno produžavati polemiku oko stvari oko kojih se očigledno ne možemo složiti. Pogotovo što vaši poslednji komentari sve više počinju da zvuče sofistički. Vi se kruto držite dijalektike, što će reći - za vas su oponentovi stavovi nešto što se obavezno mora potući ili prevazići, bez obzira da li su istiniti. Stoga se verovatno moji argumenti i odbijaju kao lopta od zida, kako reče ''brm''.
Meni kao verujućem čoveku i nacionalisti ne predstavlja nikakav problem da ''istini komunizma'' po pitanju socijalne pravde priznam značaj, pa i da je ugradim u neku svoju ličnu viziju kao deo budućeg nacionalnog preporoda. No vama kao komunisti predstavlja itekakav problem da priznate ''istinu nacionalizma'', a ako to nevoljno i učinite onda ćete je tretirati isključivo kao ''niži istorijski oblik'' koji treba prevazići nekim ''progresivnijim'' poput ''radničkog internacionalizma''.
Zanimljivo je da se prema ''istini nacionalizma'' identično odnose i kapitalistički internacionalisti, s tom razlikom što za ''progresivniju formu'' oni smatraju liberalni kapitalizam.
Dakle, ma koliko međusobno suprotstavljeni i jedni i drugi ste ipak jedinstveni u stavu besuzlovnog otpora nacionalizmu. I jedni i drugi robujete istim progresističkim predrasudama, među kojima je ''internacionalizam'' jedna od najvećih.
Kada sve to uzmete u obzir videćete da u Berđajevljevim tvrdnjama po pitanju buržujstva i socijalizma nema nikakve protivrečnosti. One se kao protivrečnost javljaju samo za jednu ili drugu ideološku svest, ali u samim ontološkim dubinama ta protivrečnost ne postoji.
Nacija je, dakle, jedini realan okvir unutar koga se i duhovna i socijalna pitanja mogu razrešiti realno i celovito. Rešavanje tih konkretnih pitanja sa konkretnog područja u bilo kom internacionalnom ključu vode u laž i utopiju ( koja se vrlo brzo pretvara u antiutopiju ). I Evropska Unija je, kao prethodno SFRJ i SSSR, samo još jedna antiutopija u nizu.
Preporuke:
0
0
115 utorak, 11 maj 2010 14:48
Mario Kalik
Evo, i ja ću vam odgovoriti poslednji put, ne zato što mislim da moja reč mora po svaku cenu biti poslednja, nego zato da bih rekao da mi je bilo drago što smo imali jednu korektnu i kvalitetnu diskusiju. I da vam poželim svako dobro u daljem životu i radu.

"Istina komunizma" i "istina nacionalizma", tj. ideja socijalne pravde i ideja nacionalnosti, naprosto nemaju istu težinu. Prva je univerzalna, mora je prihvatiti svako ko ima bilo kakvog sluha za etiku i pravdu, i ne trpi korekcije, a druga je samo partikularna i podložna daljem nadograđivanju ili korigovanju. Zato se taj odnos ne može predstaviti po principu ako ja već prihvatam "istinu komunizma" prihvati i ti "istinu nacionalizma", kao da je reč o podjednako značajnim istinama. Jer, u vašem sistemu prva je ipak podređena drugoj, u mom druga prvoj, i to je odlučujuća razlika.

Zaista, ne verujem da se oko ovoga možemo složiti, i u tom smislu ne vredi dalje diskutovati. Ali, mislim da je i ovo do sada što smo postigli uspeh s obzirom na celokupnu pregrejanu atmosferu koja postoji povodom ovog pitanja. I za koju verujem da je ipak nacionalisti podgrevaju, bar oni za koje komunizam nema nikakvu istinu, a takvi su, na žalost, još uvek u većini. Kada među nacionalistima bude daleko više spremnosti da ovu istinu prihvate, kada budu prestali da na Srbe komuniste i ateiste gledaju isključivo preko nišana, možemo i mi komunisti da popustimo, da se ne ponašamo kao neprobojan zid.

Ja sam inače dugo godina zastupao ideju (taktičke) saradnje komunista i nacionalista u borbi protiv zajedničkog spoljnjeg neprijatelja, i na jednom mestu uporedio to sa nekadašnjom prvobitno zajedničkom borbom partizana i četnika protiv okupatora. Zbog toga sam čak od nekih nazovi komunista bio označen kao "četnik". Ali, nacionalisti su počeli sve više da pucaju po komunistima, iz svih oružja, podmećući pod njih sve i svašta. Zato sada mi nemamo drugog izbora do da se odlučno branimo od takvih napada.
Preporuke:
0
0
116 utorak, 11 maj 2010 14:53
Mario Kalik
U osnovi ja i dalje verujem da je glavni protivnik komunizma na ovim prostorima danas kapitalistički imperijalizam, a ne srpski nacionalizam. Jedino što nisam, posle svega izloženog, siguran da li je još uvek moguća saradnja sa nacionalistima protiv ovog protivnika. Zato ne bih rekao da komunisti zagovaraju bezuslovan otpor nacionalizmu. Pre će biti da nacionalisti zagovaraju bezuslovan otpor komunizmu; oni izjednačavaju kapitalistički globalizam i komunistički internacionalizam kao njima jednake protivnike, čak smatrajući prevashodno komunizam odgovornim za sadašnju propast srpske nacije, koja zapravo propada pod udarima transnacionalnog Kapitala. Da se domaći eksponenti interesa ovog Kapitala ne mogu smatrati duhovnom decom komunizma, iako među njima ima biološke dece nekadašnjih komunista, obrazložio sam u tekstu „Anti-titoisti“.

Besmisleno je izjednačavati savremeni kapitalizam i komunizam, i tvrditi da među njima u suštini nema protivrečnosti, samo zato što oba pružaju otpor srpskom nacionalizmu. To je isto kao kad bi se izjednačili savremeni kapitalizam i srpski nacionalizam samo zato što oba pružaju otpor komunizmu, čak i kada to jeste činjenica. Reč je, naprotiv, o tri različite i suprotstavljene ideologije. Današnji transnacionalni kapitalizam uništava nacionalne granice da bi čitavo radništvo sveta podredio interesima Kapitala. Radnički internacionalizam, međutim, prevazilazi nacionalne granice upravo da bi ojačao radništvo u borbi protiv Kapitala.

Ako je za nacionaliste internacionalizam „progresistička predrasuda“, za internacionaliste je nacionalizam regresistička predrasuda. On uporno ostaje kod nacionalnih granica i identiteta koje su savremeni procesi kapitalizma već realno poremetili i izobličili, ma šta mi mislili o tome. Zato je mnogo pre nacionalizam nego komunizam jedna (anti)utopija. Jedini okvir u kome se danas može realno i celovito rešiti socijalno pitanje nije (prevaziđena) nacija, već internacionalna pozornica sukoba Kapitala i Rada.
Preporuke:
0
0
117 utorak, 11 maj 2010 22:17
gorštak
@ Mario Kalik

Evo, i ja ću vam odgovoriti poslednji put, ne zato što mislim da moja reč mora po svaku cenu biti poslednja, nego zato da bih rekao da mi je bilo drago što smo imali jednu korektnu i kvalitetnu diskusiju. I da vam poželim svako dobro u daljem životu i radu.

Hvala, i ja vama želim isto to. Diskusija jeste bila kvalitetna. Odgovorio bih vam i na poslednje tvrdnje, ali bojim se da bi to samo podstaklo novu seriju komentara, na šta se moderacija verovatno odavno mršti. A i nema naročite potrebe jer je sve bitno uglavnom rečeno.
Svako dobro.
Preporuke:
0
0
118 sreda, 12 maj 2010 09:05
Mario Kalik
Biće prilike da nastavimo diskusiju, naravno da imate šta da kažete, u neke stvari koje sam izneo nisam do kraja siguran, više je bilo stvar akcenta da bi se na videlo iznelo nešto što je na javnoj sceni dosta prećutano, a da li to treba naglašavati u određenoj praktičnoj situaciji, drugo je pitanje. Pre svega mislim na odnos nacionalnog i socijalnog oslobođenja, oba su važna, iako je za komuniste ovo drugo očekivano na prvom mestu u celini njihovog pogleda na svet. Ali, s druge strane, bez nacionalne nezavisnosti zemlje od strane okupacijske, imperijalne sile, nezamisliva je socijalna sloboda u toj zemlji. Socijalizam u koloniji je nemoguć (a mi se danas nalazimo u polukolonijalnom položaju). Zato su u svim tzv. nerazvijenim zemljama procesi socijalne emancipacije išli ruku pod ruku sa procesima nacionalne emancipacije, naročito je to vidljivo u Latinskoj Americi. Deviza latinoameričkih revolucionara je: "Patria, Socialismo o Muerte!".

Dakle, za nas je komunizam i patriotizam, to uopšte nije sporno. Međutim, patriotizam nije nacionalizam, to je nešto više, iznad toga, i o tome sam već pisao u nekim tekstovima. Ukratko rečeno, patriota brani na prvom mestu svoju državu (od spoljnjeg zavojevača), bez obzira na njen etnički sastav, dok nacionalista u našem kontekstu brani na prvom mestu svoj etnos. U sistemu prvog država je iznad etnosa, pa i većinskog, u sistemu drugog država je pre svega država većinskog etnosa. Ta bitna razlika vidi se iz razlika nekadašnjeg, "Miloševićevog", i današnjeg, "Koštuničinog" ustava. Na toj liniji patriotizam ostaje otvoren za internacionalizam, dakle ide ulevo, dok nacionalizam ostaje spram njega u suštini zatvoren. Drugim rečima, patriotizam u slučaju Srbije ne isključuje iz svog horizonta Srbe, dok srpski nacionalizam ne uključuje ne-Srbe. Zato je prvi napredniji od drugog.

Očekujem da ćemo o ovome i drugim pitanjima imati priliku da diskutujemo, a povodom jednog mog teksta za koji očekujem da se uskoro pojavi na sajtu.

Do tada, pozdrav!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner